Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret

DI er ‘bekymret’ over regeringens forslag om at give Center for Cybersikkerhed adgang til at behandle omfattende data om danske virksomheder uden retskendelse.

Artikel top billede

En af dansk erhvervslivs store brancheorganisationer, DI, er ikke meget for regeringens planer om at give Center for Cybersikkerhed lov til at skaffe sig adgang til de danske virksomheders data.

Forslaget hedder ‘Lov om ændring af lov om Center for Cybersikkerhed,’ det er led i regeringens ønske om at styrke det danske cyberforsvar.

Af lovforslaget fremgår det, at regeringen vil give Center for Cybersikkerhed lov til ‘uden retskendelse [at] behandle trafikdata, pakkedata og stationære data hos myndigheden eller virksomheden’.

Desuden skal Center for Cybersikkerheden have lov til uden retskendelse at ‘behandle offentligt tilgængelige data om myndigheden eller virksomheden og dennes medarbejdere’.

Center for Cybersikkerhed må desuden uden retskendelse ‘iværksætte forebyggelsesaktiviteter rettet mod udvalgte medarbejdere eller enheder i myndigheden eller virksomheden,' hedder det.

Bred hjemmel

“Men vi er bekymrede over den meget brede hjemmel om adgang til virksomhedernes data uden retskendelse, som forslaget i første omgang lægger op til,” lyder det fra direktør i DI, Lars Frelle-Petersen.

Han siger, at DI anerkender, at Center for Cybersikkerhed har ‘de værktøjer, der er nødvendige for at imødegå nye og voksende cyberangreb.’

Desuden ser DI gerne, at Center for Cybersikkerhed får bedre muligheder for at bekæmpe cyberangreb.

Alligevel frygter organisationen konsekvenserne af forslaget.

“DI frygter blandt andet, at en vidtrækkende offentlig adgang til virksomhedernes data kan være en trussel mod virksomhedernes grundlovssikrede ret til beskyttelse af følsomme oplysninger som forretningshemmeligheder og private informationer,” lyder det fra erhvervsorganisationen.

Du kan læse mere om lovforslaget senere i dag på CW.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S