Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret

DI er ‘bekymret’ over regeringens forslag om at give Center for Cybersikkerhed adgang til at behandle omfattende data om danske virksomheder uden retskendelse.

Artikel top billede

En af dansk erhvervslivs store brancheorganisationer, DI, er ikke meget for regeringens planer om at give Center for Cybersikkerhed lov til at skaffe sig adgang til de danske virksomheders data.

Forslaget hedder ‘Lov om ændring af lov om Center for Cybersikkerhed,’ det er led i regeringens ønske om at styrke det danske cyberforsvar.

Af lovforslaget fremgår det, at regeringen vil give Center for Cybersikkerhed lov til ‘uden retskendelse [at] behandle trafikdata, pakkedata og stationære data hos myndigheden eller virksomheden’.

Desuden skal Center for Cybersikkerheden have lov til uden retskendelse at ‘behandle offentligt tilgængelige data om myndigheden eller virksomheden og dennes medarbejdere’.

Center for Cybersikkerhed må desuden uden retskendelse ‘iværksætte forebyggelsesaktiviteter rettet mod udvalgte medarbejdere eller enheder i myndigheden eller virksomheden,' hedder det.

Bred hjemmel

“Men vi er bekymrede over den meget brede hjemmel om adgang til virksomhedernes data uden retskendelse, som forslaget i første omgang lægger op til,” lyder det fra direktør i DI, Lars Frelle-Petersen.

Han siger, at DI anerkender, at Center for Cybersikkerhed har ‘de værktøjer, der er nødvendige for at imødegå nye og voksende cyberangreb.’

Desuden ser DI gerne, at Center for Cybersikkerhed får bedre muligheder for at bekæmpe cyberangreb.

Alligevel frygter organisationen konsekvenserne af forslaget.

“DI frygter blandt andet, at en vidtrækkende offentlig adgang til virksomhedernes data kan være en trussel mod virksomhedernes grundlovssikrede ret til beskyttelse af følsomme oplysninger som forretningshemmeligheder og private informationer,” lyder det fra erhvervsorganisationen.

Du kan læse mere om lovforslaget senere i dag på CW.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S