Stort udsalg igang: Axcel har nu solgt tre danske it-virksomheder på få måneder - alle har indbragt milliarder

Kapitalfonden Axcel er godt i gang med sælge ud af de store danske it-virksomheder. Salget af EG for 3,7 milliarder kroner er Axcels tredje kæmpehandel på få måneder.

Artikel top billede

Kapitalfonden Axcel har godt i gang i de store exitter af store danske it-investeringer for tiden.

Med onsdagens salg af EG til amerikanske Francisco Partners har kapitalfonden nu tre gange inden for få måneder skilt sig af med en dansk it-virksomhed i milliardklassen..

Det er nemlig blot en måned siden, at Axcel solgte den danske Cisco-specialist Conscia til kapitalfonden Nordic Capital - som Axcel i øvrigt købte EG af i 2013.

Salget af Conscia indbragte Axcel tre milliarder kroner i en lukrativ handel, der angiveligt seks-doblede den pris, som Axcel gav for Conscia, da kapitalfonden købte selskabet i 2015.

Dengang betalte Axcel nemlig blot omkring en halv milliard kroner for den danske Cisco-specialist.

Det kan du læse mere om her: Her er planen for kæmpesuccessen Conscia efter milliard-salg til kapitalfonden Nordic Capital

Det store udsalg af Axcels it-investeringer begyndte i januar, da Computerworld kunne afsløre, at Axcel solgte EG’s serviceforretning til DXC Technology.

Det kan du læse mere om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere.

Axcel solgte i begyndelsen af 2018 desuden danske Lessor til amerikanske Paychex efter at have været ejer i under to år.

Denne handel indbragte angiveligt omkring en milliard kroner.

Selv havde Axcel betalt små 600 millioner kroner for selskabet, der dernæst under Microsoft-veteranen Peter Colsteds ledelse blev trimmet.

Det kan du læse mere om her: Tidligere Lessor-ejer solgte selskabet efter mindre end to år - men amerikansk it-gigant vil beholde det danske lønfirma 'for evigt'

Salget af EG betyder, at kapitalfonden nu ikke har danske it-virksomheder i porteføljen.

Den eneste it-virksomhed, som Axcel for tiden ejer, er den svenske hosting-leverandør Loopa.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S