Stort udsalg igang: Axcel har nu solgt tre danske it-virksomheder på få måneder - alle har indbragt milliarder

Kapitalfonden Axcel er godt i gang med sælge ud af de store danske it-virksomheder. Salget af EG for 3,7 milliarder kroner er Axcels tredje kæmpehandel på få måneder.

Artikel top billede

Kapitalfonden Axcel har godt i gang i de store exitter af store danske it-investeringer for tiden.

Med onsdagens salg af EG til amerikanske Francisco Partners har kapitalfonden nu tre gange inden for få måneder skilt sig af med en dansk it-virksomhed i milliardklassen..

Det er nemlig blot en måned siden, at Axcel solgte den danske Cisco-specialist Conscia til kapitalfonden Nordic Capital - som Axcel i øvrigt købte EG af i 2013.

Salget af Conscia indbragte Axcel tre milliarder kroner i en lukrativ handel, der angiveligt seks-doblede den pris, som Axcel gav for Conscia, da kapitalfonden købte selskabet i 2015.

Dengang betalte Axcel nemlig blot omkring en halv milliard kroner for den danske Cisco-specialist.

Det kan du læse mere om her: Her er planen for kæmpesuccessen Conscia efter milliard-salg til kapitalfonden Nordic Capital

Det store udsalg af Axcels it-investeringer begyndte i januar, da Computerworld kunne afsløre, at Axcel solgte EG’s serviceforretning til DXC Technology.

Det kan du læse mere om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere.

Axcel solgte i begyndelsen af 2018 desuden danske Lessor til amerikanske Paychex efter at have været ejer i under to år.

Denne handel indbragte angiveligt omkring en milliard kroner.

Selv havde Axcel betalt små 600 millioner kroner for selskabet, der dernæst under Microsoft-veteranen Peter Colsteds ledelse blev trimmet.

Det kan du læse mere om her: Tidligere Lessor-ejer solgte selskabet efter mindre end to år - men amerikansk it-gigant vil beholde det danske lønfirma 'for evigt'

Salget af EG betyder, at kapitalfonden nu ikke har danske it-virksomheder i porteføljen.

Den eneste it-virksomhed, som Axcel for tiden ejer, er den svenske hosting-leverandør Loopa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura