Google vil bruge open source-miljøet til at ramme Amazon: Sigter efter nye partneraftaler med open source-firmaer

Google vil forsøge at ramme Amazons fremstormende cloud-forretning med nyt initiativ, der i stor stil skal føre til nye partnerskaber med open source-selskaber .

Artikel top billede

Google Cloud vil med en ny plan forsøge at tage kampen op med Amazons fremstormende cloud-forretning AWS.

Centralt står nye partnerskaber med selskaber fra open source-miljøet, som i den seneste tid har oplevet, at Amazon er begyndt at udfordre dem ret heftigt.

AWS lancerede for omkring en måned siden sit eget open source-bibliotek, der blandt andet rummer kode til Elasticsearch, som er en meget vigtig del af open source-selskabet Elastics forretningsgrundlad.

Og det træk er noget, som Google nu vil forsøge at udnytte.

“I den seneste tid har open source-miljøet oplevet, at cloud-leverandører ikke indgår partnerskaber med dem, men istedet forsøger at fjerne deres mulighed for at tjene penge,” siger chefen for Google Cloud, Thomas Kurian, ifølge CNBC.

“I Google mener vi ikke, at det er godt for hverken kunder, udvikler-miljøet eller for softwareinnovationen,” siger han.

Nyt initiativ

Thomas Kurian blev indsat som chef for Google Cloud i november.

Det kan du læse mere om her: Efter stort opgør med Larry Ellison: Topchef forlader Oracle og får ny toppost hos Google

Han har nu kommercielle open source-selskaber som Elastic og MongoDB i kikkerten.

AWS lancerede i januar en ny cloud-baseret database, der udfordrer MongoDB direkte.

Med i samarbejdet med Google er også InfluxData. Og flere kan følge.

Læs også:

IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

Cloud-markedet voksede med enorme 32 procent i 2018 - disse ni leverandører sidder på mere end halvdelen af markedet

Hele industrien holder øje med Amazon Web Services i piskende innovations-tempo: Her rykker selskabet for alvor

Microsoft på vej med cloud-oprustning i kampen mod AWS: Stort partnerskab med VMware kan være på vej

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S