Huawei bliver ramt langt hårdere end forventet af USA's sanktioner: Tab kan lande på knap 200 milliarder kroner

Den amerikanske regerings forbud mod Huawei får nu det kinesiske selskab til at nedjustere sine forventninger betragteligt.

Artikel top billede

USA's sanktioner mod den kinesiske televirksomhed Huawei, har fået selskabets topchef til at nedjustere forventningerne til de kommende år.

Mere præcist regner selskabet CEO og stifter, Ren Zhengfei, med, at man må barbere forventningerne ned med 30 milliarder dollar, eller hvad der svarer til lige under 200 milliarder kroner for 2019 og 2020.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Det er første gang Huawei sætter tal på effekterne af den amerikanske regering forbud mod selskabet. Huaweis topchef har ellers i ugevis nægtet at kommentere på effekten af USA's beslutning.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Den amerikanske regering har indført et forbud mod at bruge Huaweis produkter fordi, man mistænker selskabet for, at aflevere data om sine kunder til den kinesiske regering. Huawei selv har afvist alle anklager.

Markant salgsnedgang

Huawei, der er verdens største telekommunikationsproducent, forventer efter forbuddet, at man i både 2019 og 2020 vil have et stagnerende omsætning på 100 milliarder dollar, eller omrking 662 milliarder kroner.

“Vi havde ikke forventet at USA ville angribe Huawei så resolut. Vi havde ikke forventet at USA ville ramme vores værdikæde så bredt, hvor man ikke bare blokerer for komponent-leverandører men også for at international organisationer kan deltage,” lød det ifølge Bloomberg fra Zhengfei.

Læs mere her: Huawei forventer salgs-nedgang på smartphone-området på op til 60 procent

Tidligere har Huawei også forklaret, at man også på smartphone markedet forventer et massivt fald som følge af de amerikanske sanktioner.

Her lyder forudsigelsen på en nedgang i det internationale salg af smartphones på mellem 40 procent og 60 procent.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S