Tidligere it-ordfører kendt fra 'sokkegate' bliver forsvarsminister: "Er det mon med vilje, at computermænd ofte gør alt hvad de kan for at være så lidt attraktive som overhovedet muligt?"

Med et debatindlæg om it-nørdernes påklædning satte Socialdemokratiets daværende it-ordfører Trine Bramsen (S) ild til en heftig påklædningsdiskussion i den danske it-sektor. En uge senere var hun færdig som it-ordfører. Torsdag er Trine Bramsen blevet udnævnt til landets næste forsvarsminister.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

38-årige Trine Bramsen (S) er torsdag blevet udpeget som forsvarsminister, og hun bliver dermed en del Danmarks nye statsminister Mette Frederiksens (S) 20-mand store ministerhold.

Det er Socialdemokratiets tidligere it-ordfører, som nu indtager Forsvarsministeriet.

Som it-ordfører blev Trine Bramsen særligt kendt for den såkaldte 'sokkegate' i 2013, hvor hun i et debatindlæg på Version2 opfordrede it-nørderne til at smide tennissokkerne.

"Her sidder Danmarks fremtid bag skærmen iført tennissokker og gør dermed alt, hvad der overhovedet kan gøres, for at undgå kvindekontakt. Det undrer mig hvorfor," skriver Trine Bramsen dengang.

"Er det mon med vilje, at computermænd ofte gør alt hvad de kan for at være så lidt attraktive som overhovedet muligt? Er det noget man lærer på uddannelsen?"

Læs Computerworlds syn på sagen her: Tænk mindre på mænd og mere på forretning

Færdig som it-ordfører en uge senere

Bølgerne gik højt efter sagen, der blev døbt 'sokkegate.'

Der blev blandt andet oprettet en Facebook-side alene med det formål at få Trine Bramsen fjernet som it-ordfører.

Det lykkedes.

Blot en uge efter debatindlægget blev publiceret, var Trine Bramsen færdig som Socialdemokratiets it-ordfører.

Det kan du læse mere om her: Efter sokkegate: Trine Bramsen får ny post på Christiansborg

Hun blev i stedet udnævnt til retsordfører, mens Karin Gaardsted (S) overtog hvervet som partiets it-ordfører.

Facebook-siden lever stadig.

I skrivende stund har Facebook-siden, som hedder "It-professionelle imod Trine Bramsen," lige over 2.300 medlemmer,

Der har dog ikke været aktivitet på siden siden 2. marts 2017.

Læs også: Ni ting du bør bide mærke i i den nye regeringsaftale: Kan få betydning for it-sektoren

Beklagede efterfølgende

I dagene efter debatindlægget beklagede Trine Bramsen i et interview med Computerworld over for dem, der havde følt sig stødt af indlægget.

"Jeg kan kun beklage, hvis nogen føler sig trådt over tæerne. Men jeg håber da, at de så alligevel vil bruge det konstruktivt, så vi kan få en god diskussion om, hvordan vi kan styrke it-branchen og få flere unge til at vælge den," sagde hun dengang.

Læs historien her: Trine Bramsen efter sokkegate: Jeg ville bare debattere

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job