Tænk mindre på mænd og mere på forretning

Klumme: Socialdemokratiets it-ordfører Trine Bramsen vil have tennissokkerne af it-folket, vi vil hellere have arbejdspladser og privatliv. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

I en blog på Version2.dk giver Socialdemokratiets it-ordfører Trine Bramsen gode råd til, hvordan de såkaldte it-nørder kan få succes hos hendes veninder, primært ved at tage lidt smartere tøj på og skjule sin indsigt i komplekse problemstillinger. Det er sikkert ment meget sympatisk på sådan en lidt misforstået formynderisk kirsten giftekniv-agtig måde, så den del af debatten overlader jeg trygt til mere mode-interesserede.

Det bekymrende er derimod, at it-branchen i Danmark, som i 2010 beskæftigede 82.000 mennesker og omsatte for knapt 185 mia. kroner, skal koges ned til overdrevet nørderi, hyppig brug af forkortelser og trangen til at tilbringe tid bag en skærm.

Jeg er skyldig i alle tre anklagepunkter. Så lad mig i stedet hylde det overdrevne nørderi, som skaber den vækst, politikerne så gerne vil have. Og hylde det fantastiske dynamiske og brogede it-miljø bestående af programmører, projektledere, frafaldne folkeskolelærere, cand.merc´ere, HD´ere, PhD´er og selvlærte eksperter.

"Så lad mig i stedet hylde det overdrevne nørderi, som skaber den vækst, politikerne så gerne vil have"

De er en fornøjelse at lytte til, uanset om snakken ender i nostalgi over Commodores fald, priserne på certificeringer eller udfordringerne ved at arbejde sammen med det rumænske udviklingshold. For it er forretning, passion og indbegrebet af den der trang til at se, om man ikke kan gøre tingene lidt anderledes eller bedre.

Så i stedet for at bekymre sig over it-folks succes hos det modsatte køn, ville det være bedre hvis it-ordføreren, og kollegaerne fra andre partier, gjorde sig tanker om, hvordan it-folk fik succes hos investorer eller på eksportmarkederne.

Eller hvorfor it-området er så overset rent politisk, at man kan få fradrag for at renovere sit sommerhus, men ikke for at etablere en fiberforbindelse. Eller hvor vores elektroniske patientjournaler bliver af?

Eller hvorfor vi skal bruge tid på en debat om tennissokker, når en allieret nation tilsyneladende står for den mest systematiske og generelle overvågning af vores netadfærd nogensinde.

For slet ikke at tale om den massive, og potentielt nytteløse, overvågning,som vi selv har rodet os ud i herhjemme.

Svære emner - oftest uden nemme eller oplagte løsninger. Til gengæld er det vigtigt. Både for folk med hang til it og for vores komplekse samfund, som ikke kunne fungere uden it.

Lars Jacobsen er chefredaktør på Computerworld.

Læs også Computerworlds efterfølgende interview med Trine Bramsen: Jeg ville bare debattere

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S