Apple flytter sin Mac Pro-produktion til Kina

Apples Mac Pro-desktop-computere skal fremover samles i Kina. Apple flytter hele produktionen ud af USA.

Artikel top billede

Midt i den store handelskrig mellem USA og Kina har Apple truffet en opsigtsvækkende beslutning: Apples desktop-computer, Mac Pro, skal fremover samles på kinesiske - og ikke amerikanske - fabrikker.

Apple flytter nemlig ifølge Wall Street Journal hele produktionen af desktop-maskinerne til Kina, der er et absolut hovedmarked for det amerikanske selskab, som henter næsten 18 procent af dets samlede omsætning i Kina.

Apple for i forvejen produceret iPhone og andre enheder på store kinesiske samlefabrikker, hvor produktionen er billig.

Det er planen, at Mac Pro fremover skal samles af kinesiske Quanta Computer på en stor fabrik nær Shanghai.

Men USA’s præsident, Donald Trump, har tidligere givet udtryk for, at han gerne ser, at Apple som ikonisk amerikansk producent flytter i hvert fald en del af den betydelige produktion tilbage til USA.

Ifølge Wall Street Journal meddeler Apple, at den nye Mac Pro er designet og udviklet i Californien, samt at den indeholder komponenter fra mange forskellige lande - inklusive USA.

“Den endelige samleproces er kun en del af hele fremstillingen,” lyder det fra Apple.

Beslutningen om at flytte produktionen ud til Kina kommer i en tid, hvor Trump ellers har eskaleret handelskonflikten med Kina.

Han har allerede oprettet en såkaldt ‘entity list’ med ikke-ønskede kinesiske firmaer, og han har truet med at udvide omfanget af barriererne til at omfatte alle kinesiske produkter.

Ifølge den japanske avis Nikkei er Apple godt i gang med at undersøge de mulige omkostninger ved at flytte al produktion ud af Kina og til andre sydøst-asiatiske lande.

Læs også:

USA i nyt it-angreb mod Kina: Sortlister kinesiske supercomputere

USA vil skærpe krav til 5G-udstyr: Må ikke være fremstillet i Kina

Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank