Apple flytter sin Mac Pro-produktion til Kina

Apples Mac Pro-desktop-computere skal fremover samles i Kina. Apple flytter hele produktionen ud af USA.

Artikel top billede

Midt i den store handelskrig mellem USA og Kina har Apple truffet en opsigtsvækkende beslutning: Apples desktop-computer, Mac Pro, skal fremover samles på kinesiske - og ikke amerikanske - fabrikker.

Apple flytter nemlig ifølge Wall Street Journal hele produktionen af desktop-maskinerne til Kina, der er et absolut hovedmarked for det amerikanske selskab, som henter næsten 18 procent af dets samlede omsætning i Kina.

Apple for i forvejen produceret iPhone og andre enheder på store kinesiske samlefabrikker, hvor produktionen er billig.

Det er planen, at Mac Pro fremover skal samles af kinesiske Quanta Computer på en stor fabrik nær Shanghai.

Men USA’s præsident, Donald Trump, har tidligere givet udtryk for, at han gerne ser, at Apple som ikonisk amerikansk producent flytter i hvert fald en del af den betydelige produktion tilbage til USA.

Ifølge Wall Street Journal meddeler Apple, at den nye Mac Pro er designet og udviklet i Californien, samt at den indeholder komponenter fra mange forskellige lande - inklusive USA.

“Den endelige samleproces er kun en del af hele fremstillingen,” lyder det fra Apple.

Beslutningen om at flytte produktionen ud til Kina kommer i en tid, hvor Trump ellers har eskaleret handelskonflikten med Kina.

Han har allerede oprettet en såkaldt ‘entity list’ med ikke-ønskede kinesiske firmaer, og han har truet med at udvide omfanget af barriererne til at omfatte alle kinesiske produkter.

Ifølge den japanske avis Nikkei er Apple godt i gang med at undersøge de mulige omkostninger ved at flytte al produktion ud af Kina og til andre sydøst-asiatiske lande.

Læs også:

USA i nyt it-angreb mod Kina: Sortlister kinesiske supercomputere

USA vil skærpe krav til 5G-udstyr: Må ikke være fremstillet i Kina

Apple vil flytte 15 til 30 procent af produktionen væk fra Kina

Handelskrig med Kina kan ramme Apple hårdt: Mægtig indtjening kan falde med 26 procent

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S