Ny justitsminister kræver omfattende redegørelse efter telekoks hos politiet: "Teledatasagen er en vaskeægte skandalesag"

Justitsminister Nick Hækkerup (S) vil sætte uvildige eksperter til at gennemgå de straffesager, som er omfattet af telesagen. Samtidig kræver han en redegørelse for hele forløbet.

Artikel top billede

En fejl i politiets overvågningssystemer kan have betydet, at der gennem en syvårig periode fra 2012 til 2019 har manglet teleoplysninger i danske retssager.

Oplysningerne bliver indhentet fra teleselskaberne og bruges eksempelvis til at dokumentere, hvor en tiltalt i en retssag har befundet sig geografisk.

Læs mere her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Telekokset får nu et efterspil.

Nyudnævnte justitsminister Nick Hækkerup (S) kræver nu en redegørelse fra rigspolitichefen og rigsadvokaten og nedsætter samtidig en uafhængig kontrol- og styregruppe.

Over for Ritzau udtaler han.

"Teledatasagen er en vaskeægte skandalesag. Det ryster tilliden til vores retssamfund, og derfor er der behov for at gøre noget."

I en udsendt pressemeddelelse gør Nick Hækkerup det samtidig klart, at han forventer, "at alle fejl nu kommer frem i lyset og bliver håndteret åbent og ordentligt."

"Teledata-sagen handler om vores tillid til retssystemet. Vi skal kunne stole på, at ingen uskyldige dømmes. Og vi skal kunne regne med, at skyldige ikke går fri. Der er sat grundlæggende spørgsmålstegn ved kvaliteten af de teledata, som politiet og anklagemyndigheden anvender i straffesager. Det er en meget alvorlig situation," lyder det fra Nick Hækkerup i en pressemeddelelsen.

Den uafhængige gruppe skal kontrollere og styre myndighedernes gennemgang af de straffesager, der er omfattet af sagen. Gruppen kommer til at bestå af en landsdommer, to forsvarsadvokater, en strafferetsprofessor og en efterforskningsekspert.

Derudover får den uvildige gruppe fuld adgang til ekstern bistand fra for eksempel it-eksperter.

Redegørelsen fra rigspolitichefen og rigsadvokaten skal være færdig senest 6. september 2019.

Endelig skal politiets og anklagemyndighedernes it-systemer, der har opbevaret og behandlet bevismateriale, behandles.

Læs også: Politiet har fundet ‘uoverenstemmelser’ i en tredjedel af sager med mobildata

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job