Skyen er nu Googles hurtigst voksende forretningsområde: Omsætter snart for mere end 50 milliarder

Google Cloud er søgegigantens hurtigstvoksende forretningsområde. Det fremgår af selskabets kvartalsregnskab, der også viser, at Google oplever fornyet fremgang på annoncemarkedet.

Artikel top billede

Googles moderselskab Alphabet oplever både fremgang for sin cloud-forretning og for sit annoncesalg.

Det fremgår af selskabets regnskab for årets andet kvartal, der ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg overgik forventningerne hos analytikerne på Wall Street.

Ifølge Bloomberg omsatte Alphabet for 31,7 milliarder dollar - 213 milliarder kroner - i kvartalet, mens analytikerne forventede en omsætning på 30,8 milliarder dollar.

De to væsentligste årsager til fremgangen er den boomende cloud-forretningen og det voksende annoncesalg.

Læs også: Efter milliardbøde: Facebook-regnskab slår alle forventninger

Cloud-forretning boomer

Ifølge Bloomberg er clouden-forretningen selskabets hurtigstvoksende forretningsområde.

Googles administrerende direktør Sundar Pichai oplyste i forbindelse med aflæggelsen af regnskabet, at cloud-forretningen nu har kurs mod at runde en årlig omsætning på otte milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 54 milliarder kroner.

Med til historien hører dog, at det stadigvæk blot er en fjerdedel af omsætningen i Amazons cloud-forretning, AWS.

Fremgang for annoncesalget

Regnskabet bød også på gode nyheder for annoncesalget, der er vokset med 16 procent i forhold til samme kvartal året før.

Væksten i annoncesalget er dog ikke helt så høj, som den har været for Google i tidligere tider, hvor Googles annonceforretning ifølge Bloomberg i årevis voksede med mindst 20 procent.

Det er dog en fremgang i forhold til årets første kvartal, hvor Googles vækst på annoncemarkedet ikke levede op til investorernes forventning.

Læs også:
Vestager-bøde koster Google dyrt: Overskuddet dykker med 29 procent

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job