Skyen er nu Googles hurtigst voksende forretningsområde: Omsætter snart for mere end 50 milliarder

Google Cloud er søgegigantens hurtigstvoksende forretningsområde. Det fremgår af selskabets kvartalsregnskab, der også viser, at Google oplever fornyet fremgang på annoncemarkedet.

Artikel top billede

Googles moderselskab Alphabet oplever både fremgang for sin cloud-forretning og for sit annoncesalg.

Det fremgår af selskabets regnskab for årets andet kvartal, der ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg overgik forventningerne hos analytikerne på Wall Street.

Ifølge Bloomberg omsatte Alphabet for 31,7 milliarder dollar - 213 milliarder kroner - i kvartalet, mens analytikerne forventede en omsætning på 30,8 milliarder dollar.

De to væsentligste årsager til fremgangen er den boomende cloud-forretningen og det voksende annoncesalg.

Læs også: Efter milliardbøde: Facebook-regnskab slår alle forventninger

Cloud-forretning boomer

Ifølge Bloomberg er clouden-forretningen selskabets hurtigstvoksende forretningsområde.

Googles administrerende direktør Sundar Pichai oplyste i forbindelse med aflæggelsen af regnskabet, at cloud-forretningen nu har kurs mod at runde en årlig omsætning på otte milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 54 milliarder kroner.

Med til historien hører dog, at det stadigvæk blot er en fjerdedel af omsætningen i Amazons cloud-forretning, AWS.

Fremgang for annoncesalget

Regnskabet bød også på gode nyheder for annoncesalget, der er vokset med 16 procent i forhold til samme kvartal året før.

Væksten i annoncesalget er dog ikke helt så høj, som den har været for Google i tidligere tider, hvor Googles annonceforretning ifølge Bloomberg i årevis voksede med mindst 20 procent.

Det er dog en fremgang i forhold til årets første kvartal, hvor Googles vækst på annoncemarkedet ikke levede op til investorernes forventning.

Læs også:
Vestager-bøde koster Google dyrt: Overskuddet dykker med 29 procent

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S