Skaberen af retweet-knappen fortryder sin opfindelse: "Vi har måske givet en fire-årig et ladt våben. Det er faktisk det, jeg mener, at vi har gjort"

Den udviklingschef, der opfandt Twitters retweet-funktion, fortryder opfindelsen. Knappen bliver ikke brugt efter hensigten. Twitters topchef bekræfter, at det sociale medie kigger på funktionen.

Artikel top billede

"Vi har måske givet en fire-årig et ladt våben. Det er faktisk det, jeg mener, at vi har gjort."

Ordene kommer fra udvikleren Chris Wetherell, der i 2009 stod i spidsen for skabelsen af Twitters retweet-funktion.

I dag fortryder han opfindelsen.

Det fortæller han til det amerikanske medie Buzzfeed.

Retweet-knappen bærer, ifølge funktionens skaber, en stor del af ansvaret for, at de sociale medier er blevet ødelagt.

Chris Wetherell, som ledte det Twitter-udviklingshold, der opfandt knappen, mener, at funktionen nu har resulteret i, at folk tankeløst videreformidler Twitter-opslag, hvilket har forurenet det sociale medie.

Han fremhæver, at retweet-knappen eksempelvis gør det let for hadefulde beskeder at gå amok ved at vokse eksponentielt.

Læs også: Twitter fortsætter med at fjerne konti: Nu er 770 konti fjernet

Retweet-knappen skulle give flere folk en stemme

Oprindeligt var knappen ellers tænkt som et værktøj, der skulle give flere almindelige mennesker en stemme på nettet.

Knappen skulle sørge for, at vigtige beskeder - eksempelvis i forbindelse med alarmberedskab, når et terrorangreb eller en naturkatastrofe rammer - kunne videreformidles lynhurtigt.

Men i de fleste tilfælde bruges knappen i stedet til at forurene Twitter-feedet, ifølge Chris Wetherell.

Derfor opfordrer den nu tidligere Twitter-udvikler til, at det sociale medie får styr på retweet-funktionen.

Retweet-funktionen blev så populær, at den blev kopieret flere steder.

I 2012 udviklede Twitters konkurrent, Facebook, sin egen version af retweet-knappen i form af Facebooks dele-funktion.

Læs også: Twitter-robot skal bekæmpe tilskuerkrisen i Superligaen

Twitter-boss kigger på retweet-funktion

Muligvis går Chris Wetherells ønske om at ændre retweet-funktion i opfyldelse.

Twitter-topchef Jack Dorsey bekræfter over for Buzzfeed, at det sociale medie overvejer, hvordan man eventuelt kan ændre funktionen.

"Vi tænker klart på både incitamenter og konsekvenser af alle handlinger inklusiv retweet. Retweet med en kommentar kan muligvis sørge for, at folk tænker sig bedre om, før de spreder indhold," siger Jack Dorset til mediet.

Den er allerede i dag muligt at retweete samtidigt med, at man kobler en kommentar til retweetet.

Funktionen hedder 'retweet med en kommentar'.

Læs også: Lance Armstrong måtte betale over 40 millioner til den amerikanske stat - men blev reddet af en række utrolige tech-investeringer: "Det var ren held"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse