Skaberen af retweet-knappen fortryder sin opfindelse: "Vi har måske givet en fire-årig et ladt våben. Det er faktisk det, jeg mener, at vi har gjort"

Den udviklingschef, der opfandt Twitters retweet-funktion, fortryder opfindelsen. Knappen bliver ikke brugt efter hensigten. Twitters topchef bekræfter, at det sociale medie kigger på funktionen.

Artikel top billede

"Vi har måske givet en fire-årig et ladt våben. Det er faktisk det, jeg mener, at vi har gjort."

Ordene kommer fra udvikleren Chris Wetherell, der i 2009 stod i spidsen for skabelsen af Twitters retweet-funktion.

I dag fortryder han opfindelsen.

Det fortæller han til det amerikanske medie Buzzfeed.

Retweet-knappen bærer, ifølge funktionens skaber, en stor del af ansvaret for, at de sociale medier er blevet ødelagt.

Chris Wetherell, som ledte det Twitter-udviklingshold, der opfandt knappen, mener, at funktionen nu har resulteret i, at folk tankeløst videreformidler Twitter-opslag, hvilket har forurenet det sociale medie.

Han fremhæver, at retweet-knappen eksempelvis gør det let for hadefulde beskeder at gå amok ved at vokse eksponentielt.

Læs også: Twitter fortsætter med at fjerne konti: Nu er 770 konti fjernet

Retweet-knappen skulle give flere folk en stemme

Oprindeligt var knappen ellers tænkt som et værktøj, der skulle give flere almindelige mennesker en stemme på nettet.

Knappen skulle sørge for, at vigtige beskeder - eksempelvis i forbindelse med alarmberedskab, når et terrorangreb eller en naturkatastrofe rammer - kunne videreformidles lynhurtigt.

Men i de fleste tilfælde bruges knappen i stedet til at forurene Twitter-feedet, ifølge Chris Wetherell.

Derfor opfordrer den nu tidligere Twitter-udvikler til, at det sociale medie får styr på retweet-funktionen.

Retweet-funktionen blev så populær, at den blev kopieret flere steder.

I 2012 udviklede Twitters konkurrent, Facebook, sin egen version af retweet-knappen i form af Facebooks dele-funktion.

Læs også: Twitter-robot skal bekæmpe tilskuerkrisen i Superligaen

Twitter-boss kigger på retweet-funktion

Muligvis går Chris Wetherells ønske om at ændre retweet-funktion i opfyldelse.

Twitter-topchef Jack Dorsey bekræfter over for Buzzfeed, at det sociale medie overvejer, hvordan man eventuelt kan ændre funktionen.

"Vi tænker klart på både incitamenter og konsekvenser af alle handlinger inklusiv retweet. Retweet med en kommentar kan muligvis sørge for, at folk tænker sig bedre om, før de spreder indhold," siger Jack Dorset til mediet.

Den er allerede i dag muligt at retweete samtidigt med, at man kobler en kommentar til retweetet.

Funktionen hedder 'retweet med en kommentar'.

Læs også: Lance Armstrong måtte betale over 40 millioner til den amerikanske stat - men blev reddet af en række utrolige tech-investeringer: "Det var ren held"

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job