Innovationsdirektør Anne-Sofie Nielsen færdig hos Nemlig.com efter syv måneder på posten

Ved årsskiftet tog Nemlig.coms daværende teknologidirektør Anne-Sofie Nielsen skridtet op og blev forfremmet til innovationsdirektør. Men efter syv måneder i stillingen er hendes tid i selskabet nu forbi.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Innovationsdirektør Anne-Sofie Nielsen er færdig hos online-supermarkedet Nemlig.com.

Det sker blot syv måneder efter, at hun ved årsskiftet blev forfremmet fra en stilling som teknologidirektør, CTO.

Det oplyser Anne-Sofie Nielsen i et Linkedin-opslag.

"I næste uge vil jeg sige farvel til Stefan Plenge (administrerende direktør for Nemlig.com, red.) og resten af det fantastiske hold hos Nemlig.com. Det har været fire super spændende år som CTO og Chief Innovation Officer (innovationsdirektør, red.), og det tager pusten fra mig at tænke tilbage på alle de ting, vi har oplevet sammen; Lige fra at lave 'rip and replace' i vores lagerkontrolsystem til at lancere et prisvindende website og en prisvindende app," skriver Anne Sofie Nielsen i Linkedin-meddelelsen.

Stillingen som teknologidirektør havde Anne-Sofie Nielsen bestredet siden juni 2015, hvilket betyder, at hun nu forlader Nemlig.com efter lidt over fire års ansættelse.

Ved årsskiftet skiftede hun til en nyoprettet stilling som innovationsdirektør i en større ledelsesrokade.

Det kan du læse mere om her: Nemlig.com skifter ud i topledelsen med omfattende rokade: Her er selskabets nye CIO

Uvis årsag til fratrædelsen

I Anne-Sofie Nielsens Linkedin-besked forklarer hun ikke, hvorfor hun stopper hos Nemlig.com blot syv måneder, efter hun tiltrådte en ny stilling.

"Nu er det tid for mig til at finde en ny mulighed, hvor jeg kan udfolde min passion for at levere gode software-produkter- og services, bygge og skalere teknologi og product management teams og arbejde strategisk med at give konkurrenterne baghjul," skriver Anne-Sofie Nielsen i opslaget, hvor hun også opfordrer folk til at kontakte hende, hvis man kender til muligheder, der kan være interessante for hende.

Læs også: Nemlig.coms hemmelige algoritme skal skabe Danmarks mest personlige supermarked: "Vi vil være en moderne udgave af den gamle købmand, der kender dig, når du træder ind af døren"

Bestyrelsesmedlem for aarhusiansk it-virksomhed

Selv om Anne-Sofie Nielsen endnu ikke har fuldt overblik over fremtiden, står det allerede nu klart, at hun skal bruge en del af tiden som bestyrelsesmedlem for den aarhusianske it-virksomhed Alexandra Instituttet.

Her blev hun udpeget til bestyrelsen i april.

Computerworld har kontaktet Anne-Sofie Nielsen, der oplyser, at hun "ingen kommentarer" til forløbet om hendes fratrædelse.

Læs også: Alexandra Instituttet udnævner ny CEO: Han afløser Ole Lerhmann Madsen 1. oktober

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS