Netto går ind på online-markedet: Åbner nyt online-supermarked med fast abonnement

Netto - der ejes af Salling Group - satser stort på nyt online-supermarked, der skal tage kampen op med Nemlig.com og Coop med helt nyt koncept.

Artikel top billede

(Foto: Salling Group)

Supermarkedskæmpen Salling Group sigter efter at kunne sætte sig på hele 35 procent af det danske onlinemarked.

Selskabet åbner nu ifølge Børsen et stort central-lager og investerer et større tocifret millonbeløb i udvikling og lancering af en ny online-platform til Netto.

Det er ambitionen, at det onlinebaserede Netto-supermarked med navnet Fillop skal hente 50.000 faste onlinekunder allerede det første år i luften på salg af basisvarer som mel, tandpasta, toiletpapir og lignende.

Fillop bliver en abonnements-ordning, hvor kunderne automatisk får leveret basisvarerne på et løbende abonnement til 29 kroner per levering.

Konkurrenterne hos Nemlig.com har ifølge avisen mere end 11.000 forskellige varer på hylderne. Fillop får kun 1.500.

“Vi vil gerne ramme behovet for en anden type onlinehandel, som kunderne ikke kan få i dag, hvor de slipper for at slæbe alle de tunge og kedelige varer hjem og samtidig undgår at løbe tør," siger kommerciel direktør i Netto, Martin Hasgard Olesen, til avisen.

Salling Group står også bag ‘Bilka to go.’

Læs også:

Innovationsdirektør Anne-Sofie Nielsen færdig hos Nemlig.com efter syv måneder på posten

Nemlig.com stormer frem efter nyt online-sats: "Det er gået rigtig godt”

Nemlig.com skifter ud i topledelsen med omfattende rokade: Her er selskabets nye CIO

Nemlig.coms hemmelige algoritme skal skabe Danmarks mest personlige supermarked: "Vi vil være en moderne udgave af den gamle købmand, der kender dig, når du træder ind af døren“

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S