Oracle-topchef Mark Hurd tager pludselig syge-orlov på ubestemt tid - dropper kæmpekonference i næste uge: Er han alvorligt syg?

Oracles topchef Mark Hurd tager pludselig syge-orlov på ubestemt tid.

Artikel top billede

Oracles 62-årige topchef, Mark Hurd, melder fra på jobbet på grund af helbredsproblemer.

Topchefen meddeler, at han tager sygeorlov på ubestemt tid.

Det betyder blandt andet, at topchefen ikke som planlagt kommer til at deltage i Oracles store konference, OpenWorld, i næste uge.

“Bestyrelsen har på min foranledning tildelt mig sygeorlov,” lyder det i en meddelelse fra Oracle, som du finder her.

Oracle meddeler ikke, hvad topchefen fejler.

Bestyrelsesformand, CTO og hovedejer Larry Ellison fortæller, at Mark Hurd har anmodet om sygeorlov for at ‘adressere nogle helbreds-problemer.’

“Vi ønsker ham alle hurtig helbredelse,” lyder det fra topchefen.

Skal fokusere på helbred

Posten som CEO bliver nu overtaget midlertidig af hans meddirektør, Safra Catz.

“Mark har været enormt engageret i forretningen lige til afslutningen på vores Q1, men nu har han brug for at fokusere på sit helbred,” meddeler hun.

“Vi vil savne ham til OpenWorld-konferencen i næste uge, men vi forstår, at han har brug for hvile og at passe på sig selv,” meddeler hun.

Mark Hurd kom til Oracle, efter han i 2010 ufrivilligt forlod posten som CEO i HP efter en sex-relateret sag og en del uro.

Det kan du læse mere om her: HP-topchef Mark Hurd træder tilbage efter sex-sag.

Han overtog posten som CEO fra Larry Ellison i 2014.

Det kan du læse mere om her: Larry Ellison trækker sig som administrerende direktør i Oracle.

Har døjet med helbred i lang tid

Ifølge flere amerikanske medier har Mark Hurd døjet med helbredsproblemer gennem længere tid.

Det har betydet, at han i flere perioder i det seneste halvandet års tid har været helt ude af offentlighedens søgelys.

Mark Hurd er ellers kendt for at være udadvendt og relativ tilgængelig for offentligheden.

Sygdommen har rummet et potentielt problem for børsnoterede Oracle, da en topchefs sygdom i sagens natur kan ramme selskabets fremtidsudsigter og langsigtede strategi og beslutningsdygtighed.

Oracle vil ikke uddybe, hvad topchefen fejler.

Selskabet neddroslede i fjor ifølge Bloomberg hans ansvarsområder, hvoraf en del blev overdraget til CTO Larry Ellison.

Meddelelsen om hans sygeorlov er kommet ud af det blå i forbindelse med Oracles regnskab. Aktiekursen er omgående dykket.

Computerworld er med på OpenWorld i den kommende uge og vil rapportere fra den store konference.

Læs også om, hvordan Mark Hurd i januar missede OpenWorld i London på grund af en svipser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S