EU vil indføre ‘web-skat’ inden udgangen af 2020 - vil forsøge at få alle G20-lande med

EU vil indføre en særlig skat på digitale services inden udgangen af 2020. I første omgang vil EU forsøge at få verdens økonomisk mest slagkraftige lande med på en aftale.

Artikel top billede

EU sigter målrettet efter at indføre en særlig skat på digitale services og er klar til at gå enegang, hvis det skulle vise sig umuligt at få andre lande med.

Det fastlår EU’s nye økonomiske kommissær, italieneren Paolo Gentiloni Silveri, til Reuters.

I første omgang vil EU dog se, om en en særlig skat på digitale services kan indføres på tværs af G20-landene, der tæller EU samt de 19 af de økonomisk mest tunge lande i verden, herunder USA, Japan, Kina, Rusland, Saudi-Arabien, Sydkorea og INdien.

“Min første opgave bliver at finde ud af, om det er muligt at introducere web-skat på OECD/G20-niveau - altså på globalt niveau, da det vil være den mest effektive løsning,” siger han til den italienske avis La Stampa.

Ifølge kommissæren vil EU forsøge at nå frem til en løsning inden udgangen af 2020.

“Men er det ikke muligt, vil min opgave blive at få en europæisk web-skat indført. Vi er ikke klar til at vente,” siger han.

EU-kommissæren siger, at han desuden vil få til opgave at følge de europæiske bestræbelser på at harmonisere virksomheds-beskatningen på tværs af EU-landene.

Læs også:

Mette Frederiksen vil gå hele vejen: Klar til at indføre en ny skat på tech-giganter

Trods amerikansk vrede: Nu godkender franske politikere omstridt it-skat - 30 it-giganter er i skudlinjen

Efter trusler fra Trump: Nu indgår Frankrig og USA kompromis om skat på tech-giganter

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S