Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Trods forbud og advarsler fra USA: Huawei forventer overskud på 5G-investeringer allerede næste år

Den kinesiske telekommunikations-leverandør Huawei forventer at tjene penge på sin 5G-investering allerede næste år. Udmeldingen kommer på trods af advarsler fra USA om ikke at benytte Huawei.

Allerede fra 2020 forventer Huawei, at selskabets 5G-leverancer kommer til at bidrage positivt til virksomhedens regnskab.

Sådan lyder meldingen fra det kinesiske selskabs vicebestyrelsesformand ifølge det amerikanske nyhedsbureau Reuters.

Udmeldingen kommer på trods af, at Huawei ellers har kæmpet med anklager fra USA om, at den kinesiske stat udnytter selskabet til at spionere på andre lande.

Læs også: USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Den amerikanske regering har direkte advaret sine allierede imod at vælge Huawei til at levere den kommende 5G-teknologi.

Flere lande i Europa herunder Danmark er gået uden om det kinesiske selskab, men det er særligt 5G-udrulningen i Huaweis hjemland Kina, som man forventer vil drive overskuddet.

Udover Kina har Huawei på trods af den amerikanske udmelding sikret sig 50 5G-kontrakter.

Læs også: USA's advarsel mod Huawei er lykkedes: Europa har forstået sikkerhedsrisikoen, mener regeringen

Men selvom Huawei forventer at tjene penge på 5G-teknologien allerede næste år, skal der dog gå et par år før, investeringen for alvor slår igennem, lyder det.

"Vi vil have et mere klart billede i løbet af næste år, på det tidspunkt vil det første parti af 5G kommercielle udrulninger nå en bestemt fase i Kina," siger vicebetyrelsesformanden Ken Hu til Reuters.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere