Politisk flertal griber ind over for høje gebyrer på betalingsservice

Den danske betalingskæmpe Nets kan se frem til mere politisk regulering. Et flertal i folketinget har nemlig givet myndighederne større mulighed for at gribe ind over for højere gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen har sammen med alle partier i Folketinget på nær Nye Borgerlige og Liberal Alliance har netop vedtaget øget beføjelser til de danske konkurrence-myndigheder.

De skal nemlig have bedre mulighed for at gribe ind overfor betalingsselskaber som eksempelvis Nets.

Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

Læs også: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Lovindgrebet kommer efter, at flere nødhjælpsorganisationer igennem længere tid har råbt op om de gebyrer deres medlemmer betaler til betalingsgiganten Nets.

Organisationerne mener nemlig, at Nets tager et urimeligt højt gebyr for at håndtere de indbetalinger danskere gerne vil give til organisationer som Red Barnet og Unicef.

"Efter at have hørt de forskellige parter står det nu klart for mig, at der er behov for politisk handling, som tilgodeser alle brugere af Betalingsservice. Det er også tydeligt for mig, at der er behov for at handle så hurtigt som muligt på området," lyder det fra ministeren ifølge meddelelsen, der fortsætter:

"Rigtig mange danskere og danske virksomheder benytter betalingstjenester til at betale deres regninger. Af hensyn til dem er det vigtigt, at udbyderne ikke kan udnytte en stærk markedsposition til at opkræve urimelige gebyrer."

Læs også: Nets gebyrpolitik i regeringens søgelys forud for kæmpe-frasalg af Betalingsservice

De nye regler giver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen mulighed for at gribe ind blandt andet over for betalingsservice, hvis det kan dokumenteres, at der bliver opkrævet "urimelige priser."

Konkret betyder det, at myndighederne kan kræve at prisen sættes ned, hvis det altså kan dokumenteres.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job