Politisk flertal griber ind over for høje gebyrer på betalingsservice

Den danske betalingskæmpe Nets kan se frem til mere politisk regulering. Et flertal i folketinget har nemlig givet myndighederne større mulighed for at gribe ind over for højere gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen har sammen med alle partier i Folketinget på nær Nye Borgerlige og Liberal Alliance har netop vedtaget øget beføjelser til de danske konkurrence-myndigheder.

De skal nemlig have bedre mulighed for at gribe ind overfor betalingsselskaber som eksempelvis Nets.

Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

Læs også: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Lovindgrebet kommer efter, at flere nødhjælpsorganisationer igennem længere tid har råbt op om de gebyrer deres medlemmer betaler til betalingsgiganten Nets.

Organisationerne mener nemlig, at Nets tager et urimeligt højt gebyr for at håndtere de indbetalinger danskere gerne vil give til organisationer som Red Barnet og Unicef.

"Efter at have hørt de forskellige parter står det nu klart for mig, at der er behov for politisk handling, som tilgodeser alle brugere af Betalingsservice. Det er også tydeligt for mig, at der er behov for at handle så hurtigt som muligt på området," lyder det fra ministeren ifølge meddelelsen, der fortsætter:

"Rigtig mange danskere og danske virksomheder benytter betalingstjenester til at betale deres regninger. Af hensyn til dem er det vigtigt, at udbyderne ikke kan udnytte en stærk markedsposition til at opkræve urimelige gebyrer."

Læs også: Nets gebyrpolitik i regeringens søgelys forud for kæmpe-frasalg af Betalingsservice

De nye regler giver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen mulighed for at gribe ind blandt andet over for betalingsservice, hvis det kan dokumenteres, at der bliver opkrævet "urimelige priser."

Konkret betyder det, at myndighederne kan kræve at prisen sættes ned, hvis det altså kan dokumenteres.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics