EU vil indføre tech-skat - også hvis resten af verden ikke vil være med

EU er klar til at gå solo med en særlig tech-skat, hvis det skulle vise sig, at resten af verden ikke vil være med, siger Margrethe Vestager.

Artikel top billede

(Foto: © EU 2016 / Lieven Creemers)

EU er på vej med et udspil til en særlig tech-skat - uanset om resten af verden er med eller ej, siger EU-Kommisssionens næstformand, Margrethe Vestager, ifølge Børsen.

Frankrig har allerede indført en særskat på tre procent på den indtjening, som de store selskaber tjener på digitale tjeneste i landet.

Og en fælles-europæisk tech-skat står nu højt på Margrethe Vestagers liste.

“Jeg håber, vi kan finde en global aftale. Men hvis vi ikke kan det, så ja - så har vi intention om at handle selv. Præcis som vi ser, at individuelle medlemslande i EU gør det,” lyder det ifølge Børsen fra Vestager.

Hun har også i sit tidligere job som konkurrencekommissær flere gange slået på tromme for indførelse af en fælles skat på digitale ydelser.

Allerede i foråret 2018 blev ideen om en ny form for beskatning af de globale it-selskaber luftet af hende.

Dengang hed det, at en særskat skal sikre, at 'digitale forretninger betaler skat på en fair og vækstvenlig måde i EU.'

Det kan du læse mere om her: Her er forslaget: Sådan vil EU skrue ny digital skat sammen og stoppe it-giganternes skattefiduser.

Læs også:

EU satser på at have ny tech-skat klar inden årets udgang: Her er nøglepunkterne i det store udspil

Mette Frederiksen vil gå hele vejen: Klar til at indføre en ny skat på tech-giganter

Dansk it-kommission klar med 16 forslag: Vil have data ud af virksomheders hænder og indføre særlig tech-skat

Vestager skuffet over Danmarks holdning til særskat til tech-kæmper

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect