Huawei på vej til at få grønt lys til at handle med amerikanske virksomheder igen

USA er på vej til at lempe handels-forbuddet med Huawei. Det betyder, at amerikanske virksomheder står til at få lov til at sælge produkter til Huawei igen - dog kun i begrænset omfang.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering er på vej til at lempe sit forbud mod amerikanske virksomheders handel med kinesiske Huawei, skriver den amerikanske avis New York Times.

USA placerede i maj Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder skal have særskilt tilladelse til at handle med Huawei.

Men nu står de amerikanske virksomheder altså til at få grønt lys til igen at kunne sælge visse produkter til Huawei.

Der bliver i givet fald alene tale om produkter, der ikke kan komme til at udgøre en eller anden form for sikkerhedsrisiko for USA, hedder det.

Huawei er verdens største leverandør af netværks-udstyr, og derfor kan der være en anseelig omsætning at hente for de amerikanske virksomheder i igen at kunne handle med selskabet.

Det amerikanske handelsministerium har siden maj modtaget 130 ansøgninger fra amerikanske virksomheder om at kunne sælge bestemte produkter til Huawei.

Læs også:

USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job