Huawei på vej til at få grønt lys til at handle med amerikanske virksomheder igen

USA er på vej til at lempe handels-forbuddet med Huawei. Det betyder, at amerikanske virksomheder står til at få lov til at sælge produkter til Huawei igen - dog kun i begrænset omfang.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering er på vej til at lempe sit forbud mod amerikanske virksomheders handel med kinesiske Huawei, skriver den amerikanske avis New York Times.

USA placerede i maj Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder skal have særskilt tilladelse til at handle med Huawei.

Men nu står de amerikanske virksomheder altså til at få grønt lys til igen at kunne sælge visse produkter til Huawei.

Der bliver i givet fald alene tale om produkter, der ikke kan komme til at udgøre en eller anden form for sikkerhedsrisiko for USA, hedder det.

Huawei er verdens største leverandør af netværks-udstyr, og derfor kan der være en anseelig omsætning at hente for de amerikanske virksomheder i igen at kunne handle med selskabet.

Det amerikanske handelsministerium har siden maj modtaget 130 ansøgninger fra amerikanske virksomheder om at kunne sælge bestemte produkter til Huawei.

Læs også:

USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job