Huawei på vej til at få grønt lys til at handle med amerikanske virksomheder igen

USA er på vej til at lempe handels-forbuddet med Huawei. Det betyder, at amerikanske virksomheder står til at få lov til at sælge produkter til Huawei igen - dog kun i begrænset omfang.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering er på vej til at lempe sit forbud mod amerikanske virksomheders handel med kinesiske Huawei, skriver den amerikanske avis New York Times.

USA placerede i maj Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder skal have særskilt tilladelse til at handle med Huawei.

Men nu står de amerikanske virksomheder altså til at få grønt lys til igen at kunne sælge visse produkter til Huawei.

Der bliver i givet fald alene tale om produkter, der ikke kan komme til at udgøre en eller anden form for sikkerhedsrisiko for USA, hedder det.

Huawei er verdens største leverandør af netværks-udstyr, og derfor kan der være en anseelig omsætning at hente for de amerikanske virksomheder i igen at kunne handle med selskabet.

Det amerikanske handelsministerium har siden maj modtaget 130 ansøgninger fra amerikanske virksomheder om at kunne sælge bestemte produkter til Huawei.

Læs også:

USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect