Huawei på vej til at få grønt lys til at handle med amerikanske virksomheder igen

USA er på vej til at lempe handels-forbuddet med Huawei. Det betyder, at amerikanske virksomheder står til at få lov til at sælge produkter til Huawei igen - dog kun i begrænset omfang.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering er på vej til at lempe sit forbud mod amerikanske virksomheders handel med kinesiske Huawei, skriver den amerikanske avis New York Times.

USA placerede i maj Huawei på den såkaldte entity-liste. Det betød, at amerikanske virksomheder skal have særskilt tilladelse til at handle med Huawei.

Men nu står de amerikanske virksomheder altså til at få grønt lys til igen at kunne sælge visse produkter til Huawei.

Der bliver i givet fald alene tale om produkter, der ikke kan komme til at udgøre en eller anden form for sikkerhedsrisiko for USA, hedder det.

Huawei er verdens største leverandør af netværks-udstyr, og derfor kan der være en anseelig omsætning at hente for de amerikanske virksomheder i igen at kunne handle med selskabet.

Det amerikanske handelsministerium har siden maj modtaget 130 ansøgninger fra amerikanske virksomheder om at kunne sælge bestemte produkter til Huawei.

Læs også:

USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS