Fejl i teledata kan have vildledt politiet i Emilie Meng-sag

Politiet overså et stort hul i de teledata man brugte i den stort omtalte drabssag på Emilie Meng for tre år siden. Familien frygter, at det kan have haft fatale konsekvenser for efterforskningen.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Politiets brug af forkerte teledata kan have været årsag til, at gerningsmanden på drabet af Emilie Meng endnu ikke er fundet.

Det skriver Politiken, der ud fra en analyse avisen selv har foretaget viser, at i 42 tilfælde afviger telemasternes placering med over 200 meter i forhold til den egentlige placering i området omkring Korsør.

I 10 tilfælde er forskellen mere end 500 meter, og det kan altså have haft betydning for efterforskningen af drabet på Emilie Meng.

Læs også: Nye teledata-fejl opdaget: Telemast stod i Vestjylland, men var registreret i Østjylland

"De her telemaster med fejl og unøjagtigheder er bekymrende tæt på gerningsstedet og gerningsmandens potentielle rute. Det får mig til at sige, at det er meget sandsynligt, at det har haft en betydning for efterforskningen, og det kan være betydelige og ubehagelige konsekvenser," siger teleanalytiker Torben Rune, der som ekspertvidne i teleoplysninger jævnligt bruges i retssager, til Politiken.

Et af de eksempler avisen har fundet, skulle en telemast ifølge teleoplysningerne være placeret i Hvidovre uden for København, mens den reelt stod vest for Slagelse 83 kilometer væk.

Rigspolitiet ønsker ikke at kommentere på, om de upræcise data har haft betydning for sagen men siger, at efterforskerne i sagen har genfundet de manglende data.

Læs også:

Telebranchen om alvorlige fejl i registrering af telemaster: ”Der er tale om menneskelige fejl”

Teledata kan fra på lørdag igen anvendes i retssager: Se de nye retningslinjer her

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S