Nyt it-tilsyn på vej til Skat: Minister vil have overvåget alle it-projekter på grund af 'akutte it-problemer'

Skatteminister Morten Bødskov (S) er på vej med et nyt it-tilsyn, der skal holde et vågent øje med skattevæsenets it-projekter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Efter mange problematiske it-projekter er skatteminister Morten Bødskov på vej med et særligt tilsyn, der fremover skal holde et vågent øje med skattevæsenets it-projekter.

Morten Bødskov præsenterer senere onsdag planerne det, som Skatteministeriet kalder for det nye ‘eftersyn af skattevæsenets akutte it-problemer på ejendoms-, gælds-, moms- og toldområdet.’

Morten Bødskov siger forud for præsentationen senere onsdag i dagens udgave af Berlingske, at det nye tilsyn skal køre parallelt med andre tilsyn som Statens IT-råd, Rigsrevisionen og Statsrevisorerne, der på samme måde fører kontrol og opsyn med de offentlige it-projekter.

“Der er behov for et sporskifte i styringen af de her meget store it-projekter på skattevæsenets område. Det handler om at give politikerne et bedre beslutningsgrundlag og sikre et stærkere tilsyn og en stærkere kontrol med it-projekterne – både i deres tilblivelse, men også i implementeringen af dem,” siger han til avisen.

Skattevæsenets it-projekter har gennem de senere år løbende været genstand for en del opmærksomhed - ikke mindst når det gælder de såkaldte inddrivelsessystemer, der har til formål at kradse gæld ind fra borgere og virksomheder.

For en måned siden var eksempelvis Statsrevisorerne ude med hård kritik af it-projektet.

Det kan du læse mere om her: Hård kritik af Skatteministeriet efter problemramt it-projekt: Har helt fejlvurderet projektet på flere områder

Læs også:

It-professor revser Skatteministeriets forsinkede it-system: "Det var ufornuftigt udelukkende at benytte sig af agil udvikling"

Kun 47 ud af 800 offentlige kreditorer er koblet til Skatteministeriets forsinkede it-system: DR fik udbetalt Movias penge

Skats nye inddrivelsessystem står til at blive mere end et år forsinket: Kan først komme i brug tidligst i slutningen af 2020

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen