USA’s forsvarsminister trækker sig fra kæmpe cloud-beslutning til 65 milliarder kroner: Vil ikke være med

USA’s forsvarsminister trækker sig efter måneders betænkningstid helt ud af beslutningen om, hvorvidt Amazon eller Microsoft skal lande en af de tungeste cloud-kontrakter i verdenshistorien. Grund: Hans søn arbejder i et af selskaberne.

Artikel top billede

Den amerikanske forsvarsminister Mark Esper har efter måneders betænkningstid besluttet, at han ikke vil beslutte om Amazon eller Microsoft skal have en af verdens-historiens tungeste cloud-kontrakter.

Kampen står mellem Amazon og Microsoft.

Et af de to selskaber skal have den såkaldte Jedi-kontrakt til 10 milliarder dollar som hovedleverandør af cloud-tjenester til det amerianske forsvarsministerium.

Vinderen af kontrakten får dermed adgang til meget store mængder meget kritiske data, der vedrører den nationale sikkerhed.

Mark Esper meddeler, at han overdrager beslutningen om, hvem der skal have Jedi-kontrakten, til sin viceminister, David Norquist.

Begrundelsen er, at hans søn arbejder for et af de to selskaber, hedder det. Det nævnes ikke, om sønnen arbejder for Microsoft eller Amazon.

“Han har ikke nogen juridisk forpligtelse hertil, men han har udelukket sig selv fra at deltage i enhver beslutning på grund af hans søns ansættelse hos en af ansøgerne,” lyder det fra det amerikanske forsvarsministerium.

Mark Esper har været under hårdt politisk pres i sagen, der er blevet til en betændt, politisk sag i USA, hvor der er mange interesser på spil.

Præsident Donald Trump har således tidligere givet udtryk for bekymring over udsigten til, at Amazon skulle have kontrakten, fordi Amazon-ejer Jeff Bezos ejer Washington Post, som er meget kritisk over for præsidenten.

Ligeledes har flere af de øvrige store, amerikanske it-selskaber tidligere klaget over, at enten Amazon eller Microsoft skulle have den store kontrakt.

Det kan du læse mere om her: Trump vil kigge nærmere på cloud-aftale til 65 milliarder: "Nogle af de største virksomheder i verden klager over det"

Mark Esper skulle egentlig have truffet en beslutning i august, men dengang udsatte han beslutningen og igangsatte en ny gennemgang af sagen.

Ifølge Financial Times har hans ministerium dog ikke siden indhentet nye oplysninger i sagen, hvilket har fået kritikere til at give udtryk for, at han alene udskød beslutningen på grund af politisk pres.

Microsofts medarbejdere har tidligere klaget over, at selskabet overhovedet byder på ordren, da de mener, at Microsoft ikke skal skabe produkter, der anvendes til krig.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig

Læs også:

Oracle lægger sag an mod den amerikanske regering: Anklager forsvarskontrakt til 65 milliarder for at være skræddersyet til Amazon

Pentagon tøver: Udskyder milliardaftale med Amazon

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S