Nyt it-sikkerhedsmærke på vej til danske virksomheder: “Ambitionen er at give et meget tiltrængt og solidt løft af it-sikkerhed”

Danske virksomheder kan nu bevise, om de har en god it-sikkerhed. Erhvervsministeriet lancerer nemlig et mærke, der skal være dokumentation for, at en virksomhed lever op til kravene for god it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Forbrugere skal i fremtiden kunne se, om danske virksomheder har en god it-sikkerhed.

Det skal ske med et såkaldt it-sikkerhedsmærke, som Erhvervsministeriet præsenterer torsdag.

"Vi lever i en digital tidsalder, hvor ansvarlig omgang med data er en utrolig vigtig dagsorden, fordi vi hele tiden sætter digitale spor og afgiver mange former for data. Derfor er det vigtigt, at forbrugerne kan føle sig trygge ved den måde, virksomheder behandler deres personlige data på," lyder det fra erhvervsminister Simon Kollerup (S) i en pressemeddelelse.

Mærkningsordningen skal både vise forbrugerne, hvor de trygt kan opbevare deres data.

Desuden skal det hjælpe med at gøre it-sikkerhed til et konkurrenceparameter for danske virksomheder.

Læs også: Sikkerhedsdirektør: Tro ikke helt på din leverandør - du har altså selv ansvaret for din it-sikkerhed i clouden

Derfor bliver det nye it-sikkerhedsmærke også budt velkommen hos både Dansk Industri og Dansk Erhverv.

Ny ordning skal styrke tilliden

Administrerende direktør hos Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen, mener man, at den nye mærkningsordning vil bidrage til at flere virksomheder kommer til at hæve it-sikkerhedsniveuet.

"Det skal styrke tilliden, og ultimativt gøre it-sikkerhed til en dansk styrkeposition. Mærket skal være med til at gøre it-sikkerhed til noget, man arbejder praktisk og helt konkret med, uanset udgangspunkt og forudsætninger," udtaler Dansk Erhvervs direktør, Brian Mikkelsen, i meddelelsen.

Læs også: Ny mærkningsordning for god it-sikkerhed kan være på vej

Også hos Dansk Industri glæder man sig over det nye markat til danske virksomheder.

"Borgerne efterspørger og har krav på at virksomhederne behandler deres data ansvarligt og sikkert. Mærkningsordningen vil hjælpe virksomhederne og samtidig skabe større efterspørgsel efter digital ansvarlighed. Tillid til data kan blive en vigtig konkurrencefordel for Danmark," siger Lars Sandahl Sørensen, administrerende direktør i Dansk Industri.

Ordningen bliver administreret af Dansk Erhverv, Dansk Industri sammen med Erhvervsstyrelsen og SMVdanmark.

Desuden kommer Forbrugerrådet Tænk til at blive en del af den kommende bestyrelse.

18 millioner kroner

Udover den nye ordning følger der 18 millioner kroner med til at styke den digitale sikkerhed blandt danske virksomheder.

Pengene skal blandt andet hjælpe projektet med at blive søsat, og sikre at virksomhederne lever op til kravene i fremtiden.

"Ambitionen er at give et meget tiltrængt og solidt løft af it-sikkerhed i erhvervslivet i bredeste forstand, styrke tilliden, og ultimativt gøre it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse til en dansk styrkeposition," lyder det fra Janus Sandsgaard, fagchef for IT og digitalisering i Dansk Erhverv i meddelelsen.

Forslaget om en mærkningsordningen kommer fra regeringens Virksomhedsråd, og blve foreslået under den forrige regering.

Læs også: Kommune fik afsløret dårlig it-sikkerhed på landsdækkende tv: “Det giver en platform til at komme videre, fordi den viser sort på hvidt, hvilke problemer der er”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S