Blot to måneder efter kæmpeangreb på Demant:  Endnu et stort høreapparat-firma lagt ned af hackerangreb

Verdens tredjestørste høreapparatsvirksomhed, WS Audiology, er blevet lagt ned af kæmpe hackerangreb. Det sker blot to måneder efter, at danske Demant blev lagt ned af et stort hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Blot et par måneder efter, at den danske høreapparatskæmpe Demant blev lagt ned af hackerangreb, er endnu et høreapparatsselskab blev hacket.

Det drejer sig denne gang om verdens tredjestørste høreapparats-virksomhed, WS Audiology, der består af en fusion af danske Widex og Singapore-selskabet Sivantos.

Angrebet fandt sted 29. oktober, hvor al adgang til selskabets servere blev lukket ned, fortæller pressechef Andrew Arnold til MedWatch.

Det er dog kun Sivantos-netværket, der er blevet ramt, da de to selskabers it-infrastruktur endnu ikke er blevet sammenlagt efter fusionen i foråret.

Alle kritiske systemer var i drift igen efter halvandet døgn, men alle Sivantos-systemerne er endnu ikke fuldt operationelle, fortæller pressechefen.

“Vores forsikringsselskaber har sagt, at vi ikke skal oplyse noget som helst konkret om karakteren af cyberangrebet. Det er velkendt, at hvis man giver for mange detaljer, så vil det animere andre hackere til at begå lignende angreb,” siger han til mediet.

Angreb kostede dyrt for Demant

Danske Demant blev i begyndelsen af september lagt ned af et stort hackerangreb, der lammede store dele af selskabet.

Først efter seks uger kunne selskabet meddele, at alt igen var normaliseret.

Det kan du læse mere om her: Demant igen på højkant seks uger efter kæmpe hacker-angreb: “It-infrastruktur er nu normaliseret”.

Angrebet kommer dog til at koste selskabet dyrt i både tabt produktion og tab af tillid blandt kunder og leverandører.

Det kan du læse mere om her: Hacker-angreb kommer til at koste Demant op mod 650 millioner kroner.

Læs også:

Cyberangreb hærger europæiske it-virksomheder: Ekspert ser stigning i angreb mod it-virksomheder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse