Lars Tvede vil granske dansk kapitalfond efter anklager om bilagsfusk

Den danske rigmand Lars Tvede kræver nu en uvildig gennemgang af de interne forhold i kapitalfonden Nordic Eye. Undersøgelsen skal klarlægge, hvorvidt der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Artikel top billede

En ny dag og en udvikling i urolighederne i den danske kapitalfond Nordic Eye.

De to it-investorer Lars Tvede og Peter Warnøe stiftede venturefonden sammen i 2016, men de to stiftere er røget i totterne på hinanden, efter Peter Warnøes er blevet mødt med anklager om bilagsfusk og muligt misbrug.

Derfor kræver Lars Tevde nu uvildig granskning af de interne forhold i Nordic Eye for at afklare, om der er foregået noget ulovligt i selskabet.

Det skriver han i en mail til Børsen.

"Derfor har jeg nu til den næste generalforsamling i Nordic Eye Management bedt om en fuld uafhængig granskning. Nu skal vi til bunds i, hvad der er sket. Vi skal vide alt," skriver Lars Tvede til avisen.

Senest er Peter Warnøe blevet beskyldt for beskyldt for omfattende bilagsfusk og misbrug af fondens penge af sin nevø.

Det kan du læse mere om her: Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Her er hele forløbet

Den seneste udvikling i sagen kommer efter et opsigtsvækkende forløb, som har resulteret i, at flere profiler har trukket sig fra Nordic Eye efter en magtkamp.

Udover Lars Tvede har også den tidligere TDC-topchef og nuværende bestyrelsesformand for SAS, Carsten Dilling, samt næstformand i PFA-Pension, Niels-Ulrik Mousten trukket sig fra Nordic Eye.

Konflikten begyndte i september, da Peter Warnøe selv trak sig fra fonden, da det blev afsløret, at han havde foretaget ulovlige aktionærlån.

Efterfølgende blev han også politianmeldt og i november valgte han helt at forlade fonden.

Nordic Eye har investeret i en lang række it-virksomheder. I fondens
investeringsportefølje finder man blandt andet den fynske robotvirksomhed Blue Ocean Robotics, dansk-amerikanske Airhelp og kryptoselskabet Coinify.

Læs også: Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S