Bog: Hvordan hænger universet egentlig sammen?

I hele sit liv har Holger Bech Nielsen forsøgt at finde ud af, hvordan universet hænger sammen. Nu har han udgivet en bog om sit liv og videnskabelige arbejde.

Artikel top billede

De fleste vil vide, hvem der menes, når snakken falder på en excentrisk og humoristisk dansk videnskabsmand, som altid bærer butterfly og taler i versaler.

Det er naturligvis den prisvindende fysiker Holger Bech Nielsen (f. 1941), som har mere end 40 års videnskabeligt virke på Niels Bohr Instituttet bag sig, heraf mange af dem som professor.

Holger Bech Nielsen gik på pension i 2012, men har sammen med Jonas Kuld Rathje – journalist og chefredaktør på B.T. – nu udgivet en bog om sit liv og videnskabelige arbejde.

”Teorien om alt” er således en gennemgang af Holger Bech Nielsens teorier om universet, mennesket og alt det imellem.

I hele sit liv har Holger Bech Nielsen forsøgt at finde ud af, hvordan universet hænger sammen. Han interesserer sig også for menneskets rolle i den store ligning. Han har gjort sig særligt bemærket internationalt for sin smittende og engagerede formidling og arbejde bl.a. inden for den såkaldte strengteori.

Derudover er han kendt for sin kreative tilgang til videnskaben. Han har eksempelvis indarbejdet idéen om en gud i sine teorier. Dog ikke Gud opfattet som en åndelig enhed, som en naturlov, der udstikker retningen for alt, hvad der sker i universet.

”Teorien om alt” har fået en særdeles positiv anmeldelse i en række medier og er et godt bud, hvis man leder efter en gave til det videbegærlige familiemedlem.

Fakta: Teorien om alt. Forfattere: Holger Bech Nielsen og Jonas Kuld Rathje. Udkommet på Gyldendal

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly