Bog: Hvordan hænger universet egentlig sammen?

I hele sit liv har Holger Bech Nielsen forsøgt at finde ud af, hvordan universet hænger sammen. Nu har han udgivet en bog om sit liv og videnskabelige arbejde.

Artikel top billede

De fleste vil vide, hvem der menes, når snakken falder på en excentrisk og humoristisk dansk videnskabsmand, som altid bærer butterfly og taler i versaler.

Det er naturligvis den prisvindende fysiker Holger Bech Nielsen (f. 1941), som har mere end 40 års videnskabeligt virke på Niels Bohr Instituttet bag sig, heraf mange af dem som professor.

Holger Bech Nielsen gik på pension i 2012, men har sammen med Jonas Kuld Rathje – journalist og chefredaktør på B.T. – nu udgivet en bog om sit liv og videnskabelige arbejde.

”Teorien om alt” er således en gennemgang af Holger Bech Nielsens teorier om universet, mennesket og alt det imellem.

I hele sit liv har Holger Bech Nielsen forsøgt at finde ud af, hvordan universet hænger sammen. Han interesserer sig også for menneskets rolle i den store ligning. Han har gjort sig særligt bemærket internationalt for sin smittende og engagerede formidling og arbejde bl.a. inden for den såkaldte strengteori.

Derudover er han kendt for sin kreative tilgang til videnskaben. Han har eksempelvis indarbejdet idéen om en gud i sine teorier. Dog ikke Gud opfattet som en åndelig enhed, som en naturlov, der udstikker retningen for alt, hvad der sker i universet.

”Teorien om alt” har fået en særdeles positiv anmeldelse i en række medier og er et godt bud, hvis man leder efter en gave til det videbegærlige familiemedlem.

Fakta: Teorien om alt. Forfattere: Holger Bech Nielsen og Jonas Kuld Rathje. Udkommet på Gyldendal

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S