Jysk fiber-selskab klar med gravemaskinerne: Vil rulle fiber ud til 50.000 adresser i 2020

Det jyske fiberselskab Norlys gør klar til at rulle fiber ud til 50.000 adresser, som alle vil få nedgravet fiber i løbet af 2020.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fiberselskabet Norlys vil i løbet af 2020 grave fiber ned til 50.000 husstande i dækningsområdet i Jylland.

Sådan lyder det fra selskabet, der i sommer opstod som en fusion mellem Eniig og SE.

“De 50.000 nye adresser i 2020 svarer til, at vi etablerer fiber på 30 procent af de adresser, som vi mangler for at være rundt i hele vores ejergeografi,” lyder det fra direktør i Norlys Tele, Torben Poulsen.

Selskabet peger på, at en væsentlig del af ideen om at fusionere Eniig og SE var muligheden for at gennemføre ambitiøse planer på fiberområdet.

“Med potentielt 50.000 nye fiberkunder og en komplet åbning af fibernettet fra Aalborg-området i nord og helt ned til grænsen, bliver 2020 året, hvor Norlys sætter endnu et markant aftryk på bredbåndsområdet,” lyder det fra selskabet.

Norlys har i alt 800.000 adresser i dækningsområdet.

Det er ambitionen, at alle disse adresser skal have adgang til højhastigheds-internet i 2023.

“Vi er godt på vej med de første aftaler i SE nettet. Samtidig arbejder vi på højtryk for at få flere service udbydere ind i det nordlige net, hvor blandt andre YouSee og Hiper allerede er aktive og leverer tjenester til slutkunder via vores fibernet, “ siger Torben Poulsen.

Norlys har Danmarks største fibernet og er på tv- og bredbåndsmarkedet næstsstørst efter YouSee, da Norlys står bag Stofa og Boxer.

Læs også:

Fiber buldrer frem i Danmark - men de fleste får bredbånd via kabel-tv-nettet

Kæmpe fiberfusion på vej: Konkurrencerrådet giver grønt lys til fusion mellem SE og Eniig - men de skal makke ret.

Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Norlys vil åbne sine fibernet for andre aktører i senest tredje kvartal 2020

Dansk fibergigant gør klar til at udskifte it-porteføljen efter fusion: Venter kæmpebesparelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S