To dage til lønningsdag: E-Boks igen ramt af nedetid

Opdateret: Der er endnu en gang problemer hos e-Boks. Denne gang er der lange svartider og nedetid på e-Boks' app. Seneste melding er, at app'en pt. ikke er tilængelig.

Artikel top billede

Opdateret onsdag klokken 15:20.

E-Boks's app har i løbet af det meste af onsdagen været ramt af store problemer.

"Vi oplever i øjeblikket lange svartider / nedetid på e-Boks APP. Vi arbejder på at løse fejlen sammen med vores leverandør," lød meldingen onsdag formiddag.

Kort efter står det klart, at app'en er helt nede.

"e-Boks APP er pt ikke tilgængelig," lød den korte melding ved 12-tiden.

Senere onsdag eftermiddag er meldingen fra e-Boks, at der nu er "ustabil adgang til e-Boks APP DK."

E-Boks oplyser samtidig, at der er fuld adgang via e-boks.dk og "beklager generne".

Problemerne hos e-Boks kommer bare to dage før lønningsdagen, der hos e-Boks betegnes som månedens peak.

Gentagende nedbrud

Siden nytår er e-Boks' Digital Post-løsning blevet ramt af utallige nedbrud.

Denne gang melder e-Boks dog, at problemet alene drejer sig om app'en, og at man som en midlertidig løsning kan læse dokumenter via hjemmesiden e-boks.dk.

Tirsdag var e-Boks også ramt af driftsproblemer. Her meldte selskabet, at man var ramt af et "major outage".

Her omfattede nedbruddet både app og hjemmeside.

Læs mere: E-Boks ramt af endnu et nedbrud

E-Boks meddelte tidligere på måneden, at selskabet sammen med sin leverandør KMD har nedsat et taskforce, der skal forsøge at løse problemerne.

Ind til videre er meldingen desuden, at den endelige "root cause" endnu ikke er blevet identificeret.

Læs også: E-boks nedsætter taskforce med driftsleverandøren KMD efter flere kæmpe-nedbrud

E-Boks har misligholdt kontraktmål for oppetid

E-Boks' Digital Post-løsning har misligholdt kontraktmålet for oppetid i seks ud af de seneste syv måneder.

Og digitaliseringsstyrelsen har oplyst til Computerworld, at e-Boks heller ikke kommer til at opfylde kravet i januar 2020.

Dermed har e-Boks ikke kunnet overholde kontraktforpligtelserne med staten i syv ud af de seneste otte måneder.

Over for Computerworld bekræfter Digitaliseringsstyrelsen, at e-Boks har måttet betale seks bøder for misligholdelsenaf kontrakten i 2019, og allerede nu er en ny på bøde på vej for misligholdelsen for januar 2020.

Du kan se en oversigt over Digital Post-løsningens oppetid siden begyndelsen af 2019 her: Bøderegnen vælter ned over e-Boks: Har misset statens krav til oppetid i syv ud af de seneste otte måneder

E-Boks håndterer den digitale post fra det offentlige for mere end fem millioner danskere og omkring 600.000 danske virksomheder.

Selskabet, der blev stiftet i 2001, er ejet ligeligt af PostNord og Nets.

Fra 2021 er det konsulenthuset Netcompany, der får opgaven om at håndtere tjenesten Digital Post, da selskabet vandt udbuddet foran e-Boks.

Det kan du læse mere om her: Sådan skal e-Boks rejse sig efter nederlag i kampen om Digital Post: "Vi mister en del af vores selvforståelse. Digital Post har altid været en del af vores natur"

E-Boks vil dog fortsætte med at drive postkassen for kommunikationen med private aktører, der eksempelvis sender lønsedler til borgerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S