To dage til lønningsdag: E-Boks igen ramt af nedetid

Opdateret: Der er endnu en gang problemer hos e-Boks. Denne gang er der lange svartider og nedetid på e-Boks' app. Seneste melding er, at app'en pt. ikke er tilængelig.

Artikel top billede

Opdateret onsdag klokken 15:20.

E-Boks's app har i løbet af det meste af onsdagen været ramt af store problemer.

"Vi oplever i øjeblikket lange svartider / nedetid på e-Boks APP. Vi arbejder på at løse fejlen sammen med vores leverandør," lød meldingen onsdag formiddag.

Kort efter står det klart, at app'en er helt nede.

"e-Boks APP er pt ikke tilgængelig," lød den korte melding ved 12-tiden.

Senere onsdag eftermiddag er meldingen fra e-Boks, at der nu er "ustabil adgang til e-Boks APP DK."

E-Boks oplyser samtidig, at der er fuld adgang via e-boks.dk og "beklager generne".

Problemerne hos e-Boks kommer bare to dage før lønningsdagen, der hos e-Boks betegnes som månedens peak.

Gentagende nedbrud

Siden nytår er e-Boks' Digital Post-løsning blevet ramt af utallige nedbrud.

Denne gang melder e-Boks dog, at problemet alene drejer sig om app'en, og at man som en midlertidig løsning kan læse dokumenter via hjemmesiden e-boks.dk.

Tirsdag var e-Boks også ramt af driftsproblemer. Her meldte selskabet, at man var ramt af et "major outage".

Her omfattede nedbruddet både app og hjemmeside.

Læs mere: E-Boks ramt af endnu et nedbrud

E-Boks meddelte tidligere på måneden, at selskabet sammen med sin leverandør KMD har nedsat et taskforce, der skal forsøge at løse problemerne.

Ind til videre er meldingen desuden, at den endelige "root cause" endnu ikke er blevet identificeret.

Læs også: E-boks nedsætter taskforce med driftsleverandøren KMD efter flere kæmpe-nedbrud

E-Boks har misligholdt kontraktmål for oppetid

E-Boks' Digital Post-løsning har misligholdt kontraktmålet for oppetid i seks ud af de seneste syv måneder.

Og digitaliseringsstyrelsen har oplyst til Computerworld, at e-Boks heller ikke kommer til at opfylde kravet i januar 2020.

Dermed har e-Boks ikke kunnet overholde kontraktforpligtelserne med staten i syv ud af de seneste otte måneder.

Over for Computerworld bekræfter Digitaliseringsstyrelsen, at e-Boks har måttet betale seks bøder for misligholdelsenaf kontrakten i 2019, og allerede nu er en ny på bøde på vej for misligholdelsen for januar 2020.

Du kan se en oversigt over Digital Post-løsningens oppetid siden begyndelsen af 2019 her: Bøderegnen vælter ned over e-Boks: Har misset statens krav til oppetid i syv ud af de seneste otte måneder

E-Boks håndterer den digitale post fra det offentlige for mere end fem millioner danskere og omkring 600.000 danske virksomheder.

Selskabet, der blev stiftet i 2001, er ejet ligeligt af PostNord og Nets.

Fra 2021 er det konsulenthuset Netcompany, der får opgaven om at håndtere tjenesten Digital Post, da selskabet vandt udbuddet foran e-Boks.

Det kan du læse mere om her: Sådan skal e-Boks rejse sig efter nederlag i kampen om Digital Post: "Vi mister en del af vores selvforståelse. Digital Post har altid været en del af vores natur"

E-Boks vil dog fortsætte med at drive postkassen for kommunikationen med private aktører, der eksempelvis sender lønsedler til borgerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen