Preben Damgaard-virksomhed får kapitaltilførsel på 245 millioner kroner

Det danske iværksætter-firma Dixa, der blandt andet har Preben Damgaard som investor, henter en kapitaltilførelse på 245 millioner kroner. Dermed er selskabet mere end én milliard kroner værd.

Artikel top billede

Den danske digitale kundeserviceløsning Dixa, der har it-millionæren Preben Damgaard i ejerkredsen, lander nu en kapitaltilførelse på 245 millioner kroner.

Kapitalen kommer denne gang fra venturefonden Notion Capital, men også den eksisterende investorkreds har spædet til.

Udover Preben Damgaard tæller investorkredsen Milestone topchefen Lars Thinggaard og venturefondene Seed Capital og Project A Ventures.

"Den her investering er selvfølgelig en kæmpe tillidserklæring. Det er nu muligt for os at accelerere vores forretning på et helt nyt niveau. Vi kommer til at investere massivt i produktudvikling og øge vores tilstedeværelse i nye markeder," siger direktør Mads Fosselius.

Den friske kapital skal blandt andet investeres i en vækstsatsning i USA.

Her planlægger selskabet at åbne et kontor på Østkysten i løbet af det kommende år. Derudover skal selskabet også øge medarbejderstaben fra 120 til 200 ansatte.

Kapitaltilførslen betyder, at Dixa nu er mere en milliard kroner værd, og ifølge Børsen har selskabet i 2019 haft en vækst på 400 procent.

Selskabet - der blev etableret i 2015 - og har i dag 120 medarbejdere i København, London, Kiev, Berling og Lviv.

Det er blot et år siden, at Dixa hentede 91 millioner kroner i en kapitaltilførelse.

Det kan du læse mere om her: Danske tech-iværksættere henter investering på 91 millioner kroner: Preben Damgaard og Lars Thingaard blandt investorerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS