USA rejser tiltale mod kinesiske efterretningsfolk i "rystende" hacker-sag

Der er nu blevet rejst tiltale mod fire kinesiske efterretningsfolk i forbindelse med hacker-angrebet på kreditvirksomheden Equifax, hvor mere end 150 millioner personer fik stjålet persondata. Den amerikanske justitsminister kalder angrebet for "rystende."

Artikel top billede

De amerikanske myndigheder har rejst tiltale mod fire kinesiske efterretningsfolk i sagen om et kæmpe hacker-angreb mod finansgiganten Equifax i 2017.

Her fik mere end 150 millioner personer lækket persondata.

Det skriver det amerikanske medie Politico.

Equifax modtog i den forbindelse en rekordstor bøde fra den amerikanske stat på 700 millioner dollar eller cirka 4,6 milliarder danske kroner, fordi selskabet ikke var godt nok sikret mod cyberangreb.

FBI-chef David Bowdich beskriver nu følge Politico databruddet som historiens største statssponsorerede hacker-angreb.

De amerikanske myndighede oplyser til Politico, at de ser angrebet mod Equifax som et eksempel på den kinesiske stats aggressive opførsel i cyberspace, hvor den aktivt stjæler persondata i forsøget på at styrke sin efterretningsoperationer og give kinesiske virksomheder en konkurrencefordel.

Læs også: Hackerangreb koster amerikansk kreditgigant rekordbøde på over fire milliarder

Justitsminister: "rystende"
På en pressekonference advarede den amerikanske justitsminister William Barr om, at de stjålne data udover at indgå i kinesisk efterretningsarbejde også kan komme til indgå i den kinesiske stats arbejde med kunstig intelligens.

”Gennem flere år har vi været vidne til Kinas stigende appetit for persondata om amerikanere,” sagde den amerikanske justitsminister, dre ifølge Politico beskriver sagens omfang ”rystende.”

Sagen fik store konsekvenser for Equifax daværende topchef Richard Smith, der opsagde sit job efter angrebet, der ifølge Politico skyldtes en softwarefejl, som betød at hackerne havde adgang til selskabets netværk fra 13. maj 2017 til 30. juli samme år.

Læs også: Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS