USA rejser tiltale mod kinesiske efterretningsfolk i "rystende" hacker-sag

Der er nu blevet rejst tiltale mod fire kinesiske efterretningsfolk i forbindelse med hacker-angrebet på kreditvirksomheden Equifax, hvor mere end 150 millioner personer fik stjålet persondata. Den amerikanske justitsminister kalder angrebet for "rystende."

Artikel top billede

De amerikanske myndigheder har rejst tiltale mod fire kinesiske efterretningsfolk i sagen om et kæmpe hacker-angreb mod finansgiganten Equifax i 2017.

Her fik mere end 150 millioner personer lækket persondata.

Det skriver det amerikanske medie Politico.

Equifax modtog i den forbindelse en rekordstor bøde fra den amerikanske stat på 700 millioner dollar eller cirka 4,6 milliarder danske kroner, fordi selskabet ikke var godt nok sikret mod cyberangreb.

FBI-chef David Bowdich beskriver nu følge Politico databruddet som historiens største statssponsorerede hacker-angreb.

De amerikanske myndighede oplyser til Politico, at de ser angrebet mod Equifax som et eksempel på den kinesiske stats aggressive opførsel i cyberspace, hvor den aktivt stjæler persondata i forsøget på at styrke sin efterretningsoperationer og give kinesiske virksomheder en konkurrencefordel.

Læs også: Hackerangreb koster amerikansk kreditgigant rekordbøde på over fire milliarder

Justitsminister: "rystende"
På en pressekonference advarede den amerikanske justitsminister William Barr om, at de stjålne data udover at indgå i kinesisk efterretningsarbejde også kan komme til indgå i den kinesiske stats arbejde med kunstig intelligens.

”Gennem flere år har vi været vidne til Kinas stigende appetit for persondata om amerikanere,” sagde den amerikanske justitsminister, dre ifølge Politico beskriver sagens omfang ”rystende.”

Sagen fik store konsekvenser for Equifax daværende topchef Richard Smith, der opsagde sit job efter angrebet, der ifølge Politico skyldtes en softwarefejl, som betød at hackerne havde adgang til selskabets netværk fra 13. maj 2017 til 30. juli samme år.

Læs også: Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil