USA rejser tiltale mod kinesiske efterretningsfolk i "rystende" hacker-sag

Der er nu blevet rejst tiltale mod fire kinesiske efterretningsfolk i forbindelse med hacker-angrebet på kreditvirksomheden Equifax, hvor mere end 150 millioner personer fik stjålet persondata. Den amerikanske justitsminister kalder angrebet for "rystende."

Artikel top billede

De amerikanske myndigheder har rejst tiltale mod fire kinesiske efterretningsfolk i sagen om et kæmpe hacker-angreb mod finansgiganten Equifax i 2017.

Her fik mere end 150 millioner personer lækket persondata.

Det skriver det amerikanske medie Politico.

Equifax modtog i den forbindelse en rekordstor bøde fra den amerikanske stat på 700 millioner dollar eller cirka 4,6 milliarder danske kroner, fordi selskabet ikke var godt nok sikret mod cyberangreb.

FBI-chef David Bowdich beskriver nu følge Politico databruddet som historiens største statssponsorerede hacker-angreb.

De amerikanske myndighede oplyser til Politico, at de ser angrebet mod Equifax som et eksempel på den kinesiske stats aggressive opførsel i cyberspace, hvor den aktivt stjæler persondata i forsøget på at styrke sin efterretningsoperationer og give kinesiske virksomheder en konkurrencefordel.

Læs også: Hackerangreb koster amerikansk kreditgigant rekordbøde på over fire milliarder

Justitsminister: "rystende"
På en pressekonference advarede den amerikanske justitsminister William Barr om, at de stjålne data udover at indgå i kinesisk efterretningsarbejde også kan komme til indgå i den kinesiske stats arbejde med kunstig intelligens.

”Gennem flere år har vi været vidne til Kinas stigende appetit for persondata om amerikanere,” sagde den amerikanske justitsminister, dre ifølge Politico beskriver sagens omfang ”rystende.”

Sagen fik store konsekvenser for Equifax daværende topchef Richard Smith, der opsagde sit job efter angrebet, der ifølge Politico skyldtes en softwarefejl, som betød at hackerne havde adgang til selskabets netværk fra 13. maj 2017 til 30. juli samme år.

Læs også: Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job