Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Det bliver Microsoft, der skal levere det omstridte Jedi-projekt til det amerikanske forsvars-ministerium. Microsoft bliver nu leverandør af cloud-services til det amerikanske militær - lige fra storage til de mest avancerede AI-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det amerikanske forsvarsministeirum udpeger Microsoft som leverandør af et af nyere tids mest omstridte cloud-kontrakter, nemlig som leverandør af det såkaldte Jedi-projekt.

Det står for Joint Enterprise Defence Infrastructure.

Med ordren skal Microsoft opbygge et stort cloud-baseret it-system til det amerikanske militær. Den er 10 milliarder dollar værd over en 10-årig periode.

Du kan læse den korte meddelelse fra Pentagon her.

Slår Amazon

Med beslutningen fra det amerikanske forsvarsministerium slår Microsoft rivalen Amazon af banen.

Microsoft og Amazon har længe været de eneste to kandidater til kontrakten, og pilen har i de seneste månder svinget frem og tilbage mellem de to.

Med i opløbet tidligere var også IBM og Oracle, der dog begge blev siet fra i april. Tidligere har Google selv trukket sig.

Med ordren skal Microsoft levere omfattende cloud-services til det amerikanske militær - lige fra grundlæggende storage af ‘dum data’ og op til de mest avancerede services som kunstig intelligens, machine learning og levering af de mest forretningskritiske workloads i skarpe situationer.

Netop dette har været en årsagerne til den polemik, der har omgærdet aftalen.

For den betyder, at leverandøren - som altså nu bliver Microsoft - får adgang til meget store mængder data med allerhøjeste betydning for den amerikanske, nationale sikkerhed.

Præsident Donald Trump har tidligere givet udtryk for bekymring over udsigten til, at Amazon skulle vinde ordren, da han ikke er meget for avisen Washington Post, som er meget kritisk over for ham.

Denne avis ejes af Amazon-stifter Jeff Bezos, og her ser præsidenten angiveligt en forstyrrende forbindelse.

Amazon er allerede nu cloud-leverandør til den amerikanske efterretningstjeneste CIA, mens Oracle er storleverandør til det amerikanske militærs nuværende it-systemer.

Det er blot få dage siden, at den amerikanske forsvarsminister, Mark Esper, meddelte, at han trak sig fra beslutningen. Han har været under politisk pres i sagen i lang tid.

Det kan du læse mere om her: USA’s forsvarsminister trækker sig fra kæmpe cloud-beslutning til 65 milliarder kroner: Vil ikke være med.

Med ordren bliver der givetvis ballade i Microsoft, hvor tusindvis af medarbejdere tidligere har givet udtryk for samvittighedskvaler ved at levere en ordre af denne type.

De har tidligere i et åbent brev beskrevet, at de ikke har valgt at arbejde for Microsoft for at udvikle produkter, der anvendes til krig og slå ihjel.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Læs også:

Trump vil kigge nærmere på cloud-aftale til 65 milliarder: "Nogle af de største virksomheder i verden klager over det"

Pentagon tøver: Udskyder milliardaftale med Amazon

Oracle lægger sag an mod den amerikanske regering: Anklager forsvarskontrakt til 65 milliarder for at være skræddersyet til Amazon

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job