Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Det bliver Microsoft, der skal levere det omstridte Jedi-projekt til det amerikanske forsvars-ministerium. Microsoft bliver nu leverandør af cloud-services til det amerikanske militær - lige fra storage til de mest avancerede AI-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det amerikanske forsvarsministeirum udpeger Microsoft som leverandør af et af nyere tids mest omstridte cloud-kontrakter, nemlig som leverandør af det såkaldte Jedi-projekt.

Det står for Joint Enterprise Defence Infrastructure.

Med ordren skal Microsoft opbygge et stort cloud-baseret it-system til det amerikanske militær. Den er 10 milliarder dollar værd over en 10-årig periode.

Du kan læse den korte meddelelse fra Pentagon her.

Slår Amazon

Med beslutningen fra det amerikanske forsvarsministerium slår Microsoft rivalen Amazon af banen.

Microsoft og Amazon har længe været de eneste to kandidater til kontrakten, og pilen har i de seneste månder svinget frem og tilbage mellem de to.

Med i opløbet tidligere var også IBM og Oracle, der dog begge blev siet fra i april. Tidligere har Google selv trukket sig.

Med ordren skal Microsoft levere omfattende cloud-services til det amerikanske militær - lige fra grundlæggende storage af ‘dum data’ og op til de mest avancerede services som kunstig intelligens, machine learning og levering af de mest forretningskritiske workloads i skarpe situationer.

Netop dette har været en årsagerne til den polemik, der har omgærdet aftalen.

For den betyder, at leverandøren - som altså nu bliver Microsoft - får adgang til meget store mængder data med allerhøjeste betydning for den amerikanske, nationale sikkerhed.

Præsident Donald Trump har tidligere givet udtryk for bekymring over udsigten til, at Amazon skulle vinde ordren, da han ikke er meget for avisen Washington Post, som er meget kritisk over for ham.

Denne avis ejes af Amazon-stifter Jeff Bezos, og her ser præsidenten angiveligt en forstyrrende forbindelse.

Amazon er allerede nu cloud-leverandør til den amerikanske efterretningstjeneste CIA, mens Oracle er storleverandør til det amerikanske militærs nuværende it-systemer.

Det er blot få dage siden, at den amerikanske forsvarsminister, Mark Esper, meddelte, at han trak sig fra beslutningen. Han har været under politisk pres i sagen i lang tid.

Det kan du læse mere om her: USA’s forsvarsminister trækker sig fra kæmpe cloud-beslutning til 65 milliarder kroner: Vil ikke være med.

Med ordren bliver der givetvis ballade i Microsoft, hvor tusindvis af medarbejdere tidligere har givet udtryk for samvittighedskvaler ved at levere en ordre af denne type.

De har tidligere i et åbent brev beskrevet, at de ikke har valgt at arbejde for Microsoft for at udvikle produkter, der anvendes til krig og slå ihjel.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Læs også:

Trump vil kigge nærmere på cloud-aftale til 65 milliarder: "Nogle af de største virksomheder i verden klager over det"

Pentagon tøver: Udskyder milliardaftale med Amazon

Oracle lægger sag an mod den amerikanske regering: Anklager forsvarskontrakt til 65 milliarder for at være skræddersyet til Amazon

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S