USA: Huawei har stjålet vigtige data og hjulpet Iran med at opspore folk

USA skærper markant beskyldningerne mod kinesiske Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA skærper beskyldningerne mod kinesiske Huawei, efter USA for et par dage siden bedyrede, at der nu var bevis på, at Huawei kunne spionere gennem selskabets netværksudstyr.

Det kan du læse mere om her: USA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem.

Nu beskylder de amerikanske myndigheder Huawei for at have forsøgt at stjæle vigtige forretnings-hemmeligheder samt at have hjulpet Iran med at opspore forskellige system-kritikere.

USA mener blandt andet, at Huawei har forsøgt at stjæle forretnings-hemmeligheder fra seks amerikanske teknologi-selskaber.

USA mener også, at Huawei har leveret forskellige former for overvågnings-udstyr til Iran til at overvåge, identificere og tilbageholde demonstranter i forbindelse med demonstrationer i Teheran i 2009.

Huawei bedyrer, at beskyldningerne er et nyt forsøg på at ‘skade Huaweis omdømme og forretning af konkurrencemæssige årsager fremfor juridiske.’

Computerworld taler senere fredag med det kinesiske selskabs øverste it-sikkerhedschef, briten John Suffolk, som vil svare på beskyldningerne.

Det kan du læse mere om i disse spalter senere på dagen.

Computerworld har tidligere mødt John Suffolk i selskabets hovedkvarter i Shenzhen i Kina.

Det kan du læse mere om her: Huaweis it-sikkerhedstopchef: “Vi mener, at industrien bør kopiere det, som vi er i gang med”

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S