USA: Huawei har stjålet vigtige data og hjulpet Iran med at opspore folk

USA skærper markant beskyldningerne mod kinesiske Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA skærper beskyldningerne mod kinesiske Huawei, efter USA for et par dage siden bedyrede, at der nu var bevis på, at Huawei kunne spionere gennem selskabets netværksudstyr.

Det kan du læse mere om her: USA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem.

Nu beskylder de amerikanske myndigheder Huawei for at have forsøgt at stjæle vigtige forretnings-hemmeligheder samt at have hjulpet Iran med at opspore forskellige system-kritikere.

USA mener blandt andet, at Huawei har forsøgt at stjæle forretnings-hemmeligheder fra seks amerikanske teknologi-selskaber.

USA mener også, at Huawei har leveret forskellige former for overvågnings-udstyr til Iran til at overvåge, identificere og tilbageholde demonstranter i forbindelse med demonstrationer i Teheran i 2009.

Huawei bedyrer, at beskyldningerne er et nyt forsøg på at ‘skade Huaweis omdømme og forretning af konkurrencemæssige årsager fremfor juridiske.’

Computerworld taler senere fredag med det kinesiske selskabs øverste it-sikkerhedschef, briten John Suffolk, som vil svare på beskyldningerne.

Det kan du læse mere om i disse spalter senere på dagen.

Computerworld har tidligere mødt John Suffolk i selskabets hovedkvarter i Shenzhen i Kina.

Det kan du læse mere om her: Huaweis it-sikkerhedstopchef: “Vi mener, at industrien bør kopiere det, som vi er i gang med”

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S