USA: Huawei har stjålet vigtige data og hjulpet Iran med at opspore folk

USA skærper markant beskyldningerne mod kinesiske Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

USA skærper beskyldningerne mod kinesiske Huawei, efter USA for et par dage siden bedyrede, at der nu var bevis på, at Huawei kunne spionere gennem selskabets netværksudstyr.

Det kan du læse mere om her: USA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem.

Nu beskylder de amerikanske myndigheder Huawei for at have forsøgt at stjæle vigtige forretnings-hemmeligheder samt at have hjulpet Iran med at opspore forskellige system-kritikere.

USA mener blandt andet, at Huawei har forsøgt at stjæle forretnings-hemmeligheder fra seks amerikanske teknologi-selskaber.

USA mener også, at Huawei har leveret forskellige former for overvågnings-udstyr til Iran til at overvåge, identificere og tilbageholde demonstranter i forbindelse med demonstrationer i Teheran i 2009.

Huawei bedyrer, at beskyldningerne er et nyt forsøg på at ‘skade Huaweis omdømme og forretning af konkurrencemæssige årsager fremfor juridiske.’

Computerworld taler senere fredag med det kinesiske selskabs øverste it-sikkerhedschef, briten John Suffolk, som vil svare på beskyldningerne.

Det kan du læse mere om i disse spalter senere på dagen.

Computerworld har tidligere mødt John Suffolk i selskabets hovedkvarter i Shenzhen i Kina.

Det kan du læse mere om her: Huaweis it-sikkerhedstopchef: “Vi mener, at industrien bør kopiere det, som vi er i gang med”

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S