USA i fuld gang med at teste alternativer til kinesisk 5G-teknologi

USA er i fuld gang med at teste alternativer til kinesisk 5G-teknologi og opfordrer leverandører til at byde ind.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

USA vil frigøre sig helt fra kinesiske indflydelse og teknologi på 5G-området og er for tiden i fuld gang med at teste alternative løsninger, som alene er udviklet af leverandører, som USA stoler på.

Det fortæller den amerikanske forsvarsminister Mark Esper ifølge Reuters.

Ifølge ham er USA for tiden i fuld gang med at teste ikke-kinesiske 5G-løsninger på forskellige militær-baser.

“Vi opfordrer allierede og amerikanske tech-selskaber til at udvikle alternative 5G-løsninger, og vi samarbejder med dem på at udvikle disse teknologier på vores militær-baser i dette øjeblik,” lyder det fra den amerikanske forsvarsminister.

USA har i flere år udkæmpet en decideret kamp mod ikke mindst kinesiske Huawei, der er verdens største producent af 5G-netværk foran svenske Ericsson og finske Nokia.

Huawei har desuden adskillige gange bedyret, at selskabets produkter er langt billigere og længere fremme end konkurrenterne.

USA har adskillige gange givet udtryk for, at landet frygter, at Huawei samarbejder lige lovlig tæt med de kinesiske myndigheder samt at Huawei-teknologi kan komme til at fungere som en form for brohoved for Kina.

“Udvikling af vores egne sikre 5G-netværk vil opveje alle mulige gevinster ved at samarbejde med de belastede kinesiske udbydere, som står til ansvar overfor det kinesiske parti-styre,” lyder det fra Mark Esper.

Der er fornylig også blevet stillet forslag om, at USA skulle købe sig ind i Ericsson og Nokia.

Det kan du læse mere om her: Forslag: USA skal købe store aktieposter i Nokia og Ericsson for at tackle Huawei

Læs også:

Computerworld til hasteindkaldt pressemøde med Huawei-topchef om spion-anklager: "Jeg var sikker på, at det var en aprilsnar"

SA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network