Apple kan være klar med en ny iPhone i næste måned

I slutningen af marts vil Apple præsentere en ny iPhone, men ifølge et amerikansk medie kan corona-virussen dog stadig nå at stikke en kæp i hjulet på planerne.

Artikel top billede

Allerede i næste måned kan Apple være klar til at præsentere en ny iPhone, der skal afløse iPhone SE.

Rygterne om en afløser for iPhone SE har floreret længe, og ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg vil præsentationen finde sted i løbet af marts.

Det tyske Apple-medie iPhone-ticker.de erfarer desuden fra branchekilder, at lanceringen efter al sandsynlighed vil finde sted ved et event tirsdag 31. marts.

Holder det stik, venter det tyske medie, at den nye telefon vil blive sat til salg den efterfølgende fredag, hvilket vil sige 3. april.

Virus kan stikke kæp i hjulet

Bloomberg påpeger dog, at planerne om en lancering i marts endnu ikke er endeligt besluttet. Det skyldes ifølge mediet, at corona-virussen kan skabe så meget ravage i selskabets asiatiske produktionsapparat, at lanceringen kan blive forsinket.

Det er endnu uvist, hvad telefonen kommer til at hedde, men der har både gået rygter om en iPhone 9 og iPhone SE 2.

Apple analytikeren Ming Chi Kuo har tidligere oplyst, at han forventer, at telefonen vil få den samme A13-processor, der sidder i iPhone 11 og blive gjort tilgængelig i en version med 64 gb og 128 gb lagerplads.

Til gengæld vil telefonen adskille sig fra iPhone 11 ved at have en ringere skærm og samme design som iPhone 8.

Ifølge Bloomberg har Apple udover en ny iPhone også haft planer om at lancere en ny iPad Pro, men de planer kan muligvis også blive forsinket på grund af de problemer corona-virussen skaber for produktionsapparatet.

Læs også: IPhone-producent stadig hårdt ramt efter corona-udbrud: Kun 10 procent er mødt på arbejde efter tvangslukning

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S