Tech-selskaber i top på liste over verdens mest værdifulde startups: Antallet af 'unicorns' er eksploderet

For syv år siden var der samlet set 40 unicorn-selskaber, der havde en værdi på over en milliard dollar. I dag, syv år senere, er antallet steget til 600, og det er tech-selskaberne, der dominerer listen.

Artikel top billede

Tilbage i 2013, hvor unicorn-begrebet for alvor opstod, fandtes der 40 selskaber verden over, der var mere end én milliard dollar værd.

Nu, syv år senere, er tallet steget til omkring 600, hvilket er 15 gange mere end i 2013.

Det viser en opgørelse fra LearnBonds.com.

Den mest fremtrædende industri er it, hvor størstedelen af verdens unicorn-selskaber i dag beskæftiger sig med teknologi eller telekommunikation.

Læs også: Årtiet der gik: Fem danskstiftede it-succeser ramte en værdiansætning på over en milliard dollar i 2010'erne

Der findes i dag mere end 140 privatejede startups, som fokuserer på software og teknologi, der har opnået en værdiansættelse på over en milliard dollar - eller hvad der svarer til 6,8 milliarder kroner.

Den andenstørste kategori er en blanding af selskaber inden for finans, forsikring og ejendomsmarkedet. Her lød optællingen i januar 2020 på 110 unicorn-selskaber.

På tredjepladsen kommer transport- og logistikselskaberne. Dem var der 87 af i begyndelsen af året.

Kinesisk fintech-selskab tager førstepladsen

Det unicorn-selskab, der i øjeblikket står inde med den højeste værdiansættelse, er det kinesiske fintech-selskab Ant Financial, der har en værdi på 125 milliarder dollar - eller 861 milliarder kroner.

LearnBonds har lagt værdiansættelserne sammen for de ti mest værdifulde unicorns i øjeblikket. Her lander det svimlende tal på 546 milliarder dollar - eller 3.764 milliarder kroner.

Læs også: Kina overhaler USA: Sådan er klodens største it-startups fordelt

Verdens næstmest værdifulde unicorn er i øjeblikket kinesiske ByteDance. Det kinesiske selskab står bag den populære video-app kaldet TikTok. Her hedder værdiansættelsen på 75 millairder dollar - 517 milliarder kroner.

Opgørelsen viser også, at 85 procent af verdens unicorn-selskaber enten ligger i USA eller Kina. Mere præcis er 269 fra USA og 262 fra Asien.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S