Lars Tvede stævner kapitalfonden Nordic Eye efter bittert magtopgør med Peter Warnøe

Den bitre magtkamp mellem Lars Tvede og Peter Warnøe fortsætter. Nu vil Lars Tvede videreføre kampen i Københavns Byret.

Artikel top billede

It-investor Lars Tvede går rettens vej i kampen om Nordic Eye i sit forsøg på at gennemtvinge en uafhængig granskning af kapitalfonden, som han selv har stiftet sammen med Peter Warnøe.

Derfor stævner Lars Tvede fondens administrationsselskab.

Det sker efter fondens nye formand, Niklas Holck, har droppet at undersøge en lang række alvorlige anklager om blandt andet ulovlige lån og bilagsfusk mod medstifter Peter Warnøe.

Det skriver Børsen.

"Vi er ikke overraskede over stævningen, hvilket vi havde forudset, og imødeser det efterfølgende forløb med absolut sindsro. Hvis Lars Tvede gerne vil betale dyre advokater for at arbejde på noget, der ikke giver mening, så skal han være velkommen til det," skriver Niklas Holck i en mail til avisen.

I en stævning til Københavns Byret, som Børsen er i besiddelse af, fremgår det, at Lars Tvede har indkaldt Peter Warnøe, formand Niklas Holck, administrerende direktør Michael Tandrup og den tidligere EY-partner Per Gunslev som vidner i sagen.

Læs også: Peter Warnøe smider medstifter Lars Tvede ud af venturefonden Nordic Eye efter bitter magtkamp

Topfolk på flugt fra kapitalfond

Lars Tvede blev i slutningen af januar smidt ud af kapitalfonden som følge af magtkampen med Peter Warnøe.

Også topfolk som Jeppe Christiansen, topchef i Maj Invest, den tidligere amerikanske partner Richard Sussman, Carsten Dilling, bestyrelsesformand i SAS og Niels-Ulrik Mousten, næstformand i PFA Pension har meddelt deres afgang fra kapitalfondens bestyrelse som følge af uroen.

Samtidig har den amerikanske medstifter af Nordic Eye, Richard Sussmann, meddelt, at han vil sagsøge Peter Warnøe for 1,2 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Peter Warnøe under heftig beskydning: Står overfor erstatningskrav på 1,2 millioner kroner og krav om at gå af

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S