Danske Better Collective i kæmpeopkøb til 257 millioner kroner

Den danske bettingplatform Better Collective satser stort på esports-industrien og køber nu to af de store esportsplatforme. Samlet pris: 257 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske betting-platform Better Collective lægger 257 millioner kroner på bordet for de to e-sportsplatforme HLTV.org og dust2.dk, der ifølge selskabet er blandt de mest populære Counter Strike-platforme.

“Vi har nøje analyseret og fulgt esportsbranchen gennem flere år. Det er en hurtigt-voksende industri, og vi ser esport som en ideel tilføjelse til vores forretning, der er fokuseret på sportsbetting,” lyder det fra Jesper Søgaard, der er direktør i Better Collective, som han stiftede i 2004 sammen med Christian Kirk Rasmussen, der i dag er COO.

Ifølge ham er HLTV.org den førende CS:GO-platform i verden med mere end 26 millioner besøg om måneden. HLTV.org omsatte ifølge Better Collective for godt 37 millioner i seneste regnskabsår.

Dust2.dk er ifølge Jesper Søgaard det førende CS:Go-community i Danmark.

De to platformes forretningsmodel er baseret på promovering og annoncering af esports-spiludbydere, meddeler Better Collective.

Ifølge Jesper Søgaard adskiller esportbetting sig en del fra den sportsbetting, som Better Collective har vokset sig store på.

“Vi forventer stærke synergieffekter med opkøbet, da mange spiludbydere, vi samarbejder med i dag, også tilbyder væddemål på esports. Jeg ser frem til en spændende esportsfremtid for Better Collective sammen med vores nye kollegaer,” lyder det fra Jesper Søgaard.

Better Collective har i dag omkring 400 medarbejdere, hvoraf de omkring 125 sidder på hovedkontoret i København. Resten er fordelt på 12 øvrige afdelinger i Europa og USA.

Selskabet, der blev børsnoteret i Stockholm i sommeren 2018, omsatte i seneste regnskabsår for omkring en halv milliard kroner.

Læs også:

Danske Better Collective køber konkurrent for op mod 18 millioner kroner

Dansk betting-firma køber amerikansk selskab: Lægger 143 millioner kroner på bordet for 60 procent

Danske Better Collective vil til USA - satser stort på nyt eventyr

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job