SAP-huset Itelligence venter store tab på grund af corona-udbrud

Konsulenthuset Itelligence, der herhjemme har mere end 300 medarbejdere, varsler store tab som direkte konsekvens af corona-virussen.

Artikel top billede

Itelligence-direktør Per Falck Jensen.

Konsulenthuset Itelligence mærker konsekvenserne af corona-virussen og forbereder sig på tab som en direkte følge af virussens effekt på forskellige dele af forretningen, skriver ITWatch.

SAP-huset Itelligence beskæftiger i Danmark godt 300 medarbejdere.

Dansk landechef Per Falck Jensen fortæller, at 10-20 procent af dem arbejder på internationale projekter, hvilket kræver, at de har mulighed for at rejse rundt i verden.

“Vi oplever, at en række internationale kundeprojekter bliver udskudt. Mange af de projekter, vi laver, er forretningsprojekter, hvor vi skal mødes med kundernes proces- og forretningsejere. Typisk internationale virksomheder – og fordi de ikke rejser og samles, så bliver de ting, vi ikke kan gøre digitalt via eksempelvis Microsoft Teams eller Skype efterhånden udskudt,” siger han.

SAP aflyste onsdag samtlige konferencer resten af måneden - herunder den kommende SAP Now i København, som Itelligence skulle have deltaget på.

Det kan du læse mere om her: SAP afblæser alle konferencer i marts: Stor dansk konference i april bliver også ramt

Itelligence leverede i seneste regnskabsår rekordomsætning.

Det kan du læse mere om her: Efter flere opkøb leverer dansk SAP-firma rekordomsætning - men cloud-omstilling er med til at skære en tredjedel af overskuddet

Læs også:

Benhård duel om priserne for ERP-løsninger: "Hvorfor skal vi blive ved med at betale så mange penge for det her?"

SAP's nyeste ERP-flagskib S/4HANA kan købes på to måder: Sådan vælger du den rigtige løsning

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S