SAP-huset Itelligence venter store tab på grund af corona-udbrud

Konsulenthuset Itelligence, der herhjemme har mere end 300 medarbejdere, varsler store tab som direkte konsekvens af corona-virussen.

Artikel top billede

Itelligence-direktør Per Falck Jensen.

Konsulenthuset Itelligence mærker konsekvenserne af corona-virussen og forbereder sig på tab som en direkte følge af virussens effekt på forskellige dele af forretningen, skriver ITWatch.

SAP-huset Itelligence beskæftiger i Danmark godt 300 medarbejdere.

Dansk landechef Per Falck Jensen fortæller, at 10-20 procent af dem arbejder på internationale projekter, hvilket kræver, at de har mulighed for at rejse rundt i verden.

“Vi oplever, at en række internationale kundeprojekter bliver udskudt. Mange af de projekter, vi laver, er forretningsprojekter, hvor vi skal mødes med kundernes proces- og forretningsejere. Typisk internationale virksomheder – og fordi de ikke rejser og samles, så bliver de ting, vi ikke kan gøre digitalt via eksempelvis Microsoft Teams eller Skype efterhånden udskudt,” siger han.

SAP aflyste onsdag samtlige konferencer resten af måneden - herunder den kommende SAP Now i København, som Itelligence skulle have deltaget på.

Det kan du læse mere om her: SAP afblæser alle konferencer i marts: Stor dansk konference i april bliver også ramt

Itelligence leverede i seneste regnskabsår rekordomsætning.

Det kan du læse mere om her: Efter flere opkøb leverer dansk SAP-firma rekordomsætning - men cloud-omstilling er med til at skære en tredjedel af overskuddet

Læs også:

Benhård duel om priserne for ERP-løsninger: "Hvorfor skal vi blive ved med at betale så mange penge for det her?"

SAP's nyeste ERP-flagskib S/4HANA kan købes på to måder: Sådan vælger du den rigtige løsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S