SAP-huset Itelligence venter store tab på grund af corona-udbrud

Konsulenthuset Itelligence, der herhjemme har mere end 300 medarbejdere, varsler store tab som direkte konsekvens af corona-virussen.

Artikel top billede

Itelligence-direktør Per Falck Jensen.

Konsulenthuset Itelligence mærker konsekvenserne af corona-virussen og forbereder sig på tab som en direkte følge af virussens effekt på forskellige dele af forretningen, skriver ITWatch.

SAP-huset Itelligence beskæftiger i Danmark godt 300 medarbejdere.

Dansk landechef Per Falck Jensen fortæller, at 10-20 procent af dem arbejder på internationale projekter, hvilket kræver, at de har mulighed for at rejse rundt i verden.

“Vi oplever, at en række internationale kundeprojekter bliver udskudt. Mange af de projekter, vi laver, er forretningsprojekter, hvor vi skal mødes med kundernes proces- og forretningsejere. Typisk internationale virksomheder – og fordi de ikke rejser og samles, så bliver de ting, vi ikke kan gøre digitalt via eksempelvis Microsoft Teams eller Skype efterhånden udskudt,” siger han.

SAP aflyste onsdag samtlige konferencer resten af måneden - herunder den kommende SAP Now i København, som Itelligence skulle have deltaget på.

Det kan du læse mere om her: SAP afblæser alle konferencer i marts: Stor dansk konference i april bliver også ramt

Itelligence leverede i seneste regnskabsår rekordomsætning.

Det kan du læse mere om her: Efter flere opkøb leverer dansk SAP-firma rekordomsætning - men cloud-omstilling er med til at skære en tredjedel af overskuddet

Læs også:

Benhård duel om priserne for ERP-løsninger: "Hvorfor skal vi blive ved med at betale så mange penge for det her?"

SAP's nyeste ERP-flagskib S/4HANA kan købes på to måder: Sådan vælger du den rigtige løsning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job