Nokia låner milliarder i banken for at skubbe gang i udviklingen af 5G-teknologi

Finske Nokia har lånt 3,8 milliarder kroner i banken for at accelerere udviklingen af selskabets 5G-teknologi.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Finske Nokia har været i banken og låne 500 millioner euro, eller hvad der svarer til 3,8 milliarder kroner.

Det sker for at accellere udviklingen af selskabets 5G-teknologi.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Lånet faldt på plads i august 2019, men blev først indfriet i januar 2020. Det er blevet givet af European Investment Bank (EIB), viser selskabets seneste regnskab.

Der har været fokus på selskabet økonomi, siden Nokia droppede at udbetale dividente til aktionærerne ved udgangen af 2019.

Her lød meldingen samtidig fra det finske selskab, at Nokia var nødsaget til at investere flere penge i udviklingen af 5G-teknologi, skriver Reuters.

Sidste uge hyrede selskabet kendingen Pekka Lundmark, der indtager sin tidligere rolle som administrerende direktør igen. Hans opgave bliver at sætte fart på selskabets 5G-forretning.

Det kan du læse mere om her: Nokias topchef trækker sig: Finsk topprofil udnævnt som ny CEO - skal føre Nokia ind i 5G-æraen

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S