Regeringen på vej med hjælp til selvstændige uden indtægt efter corona

Beskæftigelsesminister, Peter Hummelgaard (S), lover nu at der er hjælp på vej til de selvstændige, der ikke får nogen nye opgaver som følge af Corona-virussen.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Danske lønmodtagere har allerede fået en håndsrækning fra regeringen efter, at mange virksomheder er blevet hårdt ramt på økonomien af den smitsomme Corona-virus.

Og nu er der også hjælp på vej til de selvstændige, der ikke kan få del i ordningen, fordi de ikke har nogen medarbejdere, lover beskæftigelsesminister, Peter Hummelgaard (S).

Det skriver Berlingske.

"Vi prøver at finde den model, der hurtigst og mest enkelt kan komme op og flyve, og som samtidig hjælper flest muligt. Det er en del af præmissen for vores opgave, at det skal hjælpe flest muligt, men at det samtidig ikke skal opbygge et bureaukrati, som gør det svært at navigere i og rent faktisk få hjælp," siger ministeren ifølge avisen.

Læs også: It-sikkerhedstruslerne stiger massivt, når du arbejder hjemme: "Brugerne sænker paraderne, fordi fokus er et andet sted"

Dermed ser der altså ud til at være gode nyheder på vej til de selvstændige it-konsulenter, der ikke får nye opgaver i bogen på grund af Corona-virussen.

Det er fortsat uvist hvornår ministeren kan præsentere et færdigt forslag, og hvad det præcis kommer til at indeholde. Men ifølge Berlingske er ministeren mødtes med både andre fagministre, erhvervsorganisationer og formænd for de øvrige partier i Folketinget.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse