Dansk skatte-sag om udbyttesvindel forsinkes af ransomware-angreb: Leverandør lagt ned af Ryuk

Erstatningsagerne i kølvandet på den danske svindelsag om uretmæssig udbetaling af skattekroner står til at blive forsinket af blandt andet et hackerangreb mod it-leverandøren Epiq.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det kommer til at få konsekvenser for erstatningssagerne i kølvandet på den såkaldte udbytteskandale, at softwareleverandøren Epiq for nogle uger siden blev hårdt ramt af et ransomware-angreb.

Ifølge Børsen er en af de hovedmistænke i sagen, den britiske investeringsbank ED & F Capital Markets, nemlig blevet ramt af, at selskabets it-leverandør Epiq i begyndelsen af måneden blev ramt af et ransomware-angreb.

Det har betydet, at den banken i en periode ikke har haft adgang til sine dokumenter - herunder mange, som Skattestyrelsen har krævet udleveret.

Amerikanske medier har fornylig skrevet, at Epiq er blevet ramt af ransomwaren Ryuk - den samme ransomware, der fornulig også ramte danske ISS.

Du kan læse mere om Ryuk her: Hackere har allerede tjent millioner på ISS-ransomware: Sådan bruger hackerne Ryuk-malwaren

Amerikanske Bleeping Computer skriver, at angrebet mod Epiq begyndte i december i fjor, da en computer blev inficeret med malwaren TrickBot, der først høster data og dernæst åbner en dør til Ryuk.

Mediet Malwarebytes skriver, at hackerne har forlangt op mod 320.000 dollar i løsepenge.

Læs også:

SS har gjort kæmperegningen op for hacker-angreb: Kommer til at koste minimum en halv milliard kroner

Digitale pengeafpressere udgør en stigende trussel: Her er Center for Cybersikkerheds bedste råd mod ransomware-angreb

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network