Kæmpepres får Microsoft til at drosle ned for vigtige funktioner i Office 365 og Microsoft 365

Microsoft drosler ned på en række af Office 365’s vigtige funktioner. Både OneNote, SharePoint og Stream bliver ramt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Corona-virussen har ført til ekstraordinært stort pres på Office 365, og det får nu Microsoft til at skrue ned for ydelsen på både Office 365 og Microsoft 365.

Det sker for at sikre, at alle brugerne fortsat har adgang til et acceptabelts service-niveau.

Ifølge den kendte Microsoft-blogger Mary Jo Foley meddeler Microsoft, at selskabet vil ‘foretage midlertidige justeringer’ i Office 365 og Microsoft 365.

Konkret drosler selskaber ned for OneNote, SharePoint og Stream.

Det betyder, at blandt andet, at der skrues ned for maksimalt tilladte download i OneNote til 100MB, meddeler Microsoft her..

Ligeledes vil OneNote i Teams kun være tilgængelig i ‘read only’-version, ligesom Microsoft i OneNote også ændre synkroniserings-frekvensen til et langsommere niveau.

I SharePoint flytter Microsoft de tidspunkter, hvor selskabet arbejder i backend til weeekender og aftener.

Det kan få konskvenser for migrationer, DLP og skabe forsinkelser i fil-håndteringen efter, at man har oploadet nye filer, videoer og billeder, lyder det fra Microsoft.

På Stream lukker Microsoft for upload af nye videoer på timelinien.

Ifølge Microsoft vil ændringerne ikke få ‘signifikant effekt’ på brugeroplevelsen, som det hedder.

Microsoft har oplevet en markant stigning i brugen af ikke mindst Teams, der i sidste uge rundede 44 millioner brugere.

Læs også:

Microsoft dropper sine månedlige Windows-opdateringer

IBM, Amazon, Google og Microsoft går sammen i super-konsortium mod Covid-19: Sådan får du adgang til enorm regnekraft

Google og Microsoft dropper nye versioner af Chrome og Edge på ubestemt tid

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S