Cisco giver kunder mulighed for at udskyde betaling til 2021

Netværks- og sikkerhedsselskabet Cisco giver en håndsrækning til selskabets kunder, der får mulighed for at udskyde betalinger indtil næste år.

Artikel top billede

Tirsdag lancerede netværkskæmpen Cisco et specielt program, der skal fungere som en økonomisk håndsrækning til selskabets kunder.

Der er tale om et finansieringsprogram til en værdi af 2,5 milliarder dollar, eller 17 milliarder kroner, som giver kunder mulighed for at udskyde 95 procent af betalingerne helt til 2021.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tiltaget giver kunderne spillerum i en tid, hvor flere selskaber lider af likviditetsproblemer.

Læs også: Hvordan leder man fra køkkenbordet? Gode råd fra Ciscos danske direktør

Coronavirussen tvinger samtidig mange virksomheder til udelukkende at operere online.

Dette har fået mange til at adoptere nye løsninger til blandt andet videokonferencer og software til at arbejde virtuelt.

Det har skabt en øget efterspørgsel på Ciscos Webex og AnyConnect-løsninger, men den øgede internetaktivitet har også øget behovet for den type netværksudstyr, som Cisco sælger.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job