Disse selskaber bliver udnyttet mest til phishing under corona-krisen

Den nuværende corona-pandemi har fået antallet af phishing angreb til at eksplodere. Her er de ti mest misbrugte selskaber til phishing-angreb.

Artikel top billede

Verdens største virksomheder får hver eneste dag misbrugt deres brands til at forsøge at lokke oplysninger ud af intetanende brugere.

Den israelske it-sikkerhedsvirksomhed Check Point, har udgivet en top ti over de selskaber, der bliver misbrugt mest under den nuværende corona-krise.

I løbet af årets første tre måneder har iPhone-producenten Apple indtaget første pladsen som den virksomhed, der bliver brugt til flest phishing-angreb.

Læs også: Priser på phishing-kits buldrer i vejret: Er steget med 149 procent på et år

Det skriver Check Point i en pressemeddelelse.

"Cyberkriminelle udnytter fortsat brugere ved at udføre meget sofistikerede phishingforsøg via e-mail, web- og mobilapplikationer, hvor de hævder at være fra velkendte brands, som de ved er meget efterspurgte i øjeblikket, hvad enten det er en højprofileret produktlancering eller for generelt at tappe ind i adfærdsændringer, vi har set under Coronavirus-pandemien," siger Maya Horowitz, Threat Intelligence & Research direktør hos Check Point i meddelelsen.

Streaming-tjeneste kravler op ad listen

Konkurrenten Microsoft plejer ellers at pryde toppen af denne typer lister. Men Check Points opgørelse viser, at hackernes interesse for det amerikanske selskab røget helt ned på en ottende plads.

Læs også: Derfor har CFCS sendt lækkede login-oplysninger til over 1.000 danskere: "Jeg har set, at flere i sikkerhedsbranchen synes, at det er noget pjat"

Resten af selskaberne placerer sig således:

  • 1. Apple (10 %)
  • 2. Netflix (9%)
  • 3. Yahoo (6%)
  • 4. WhatsApp (6%)
  • 5. PayPal (5%)
  • 6. Chase (5%)
  • 7. Facebook (3%)
  • 8. Microsoft (3%)
  • 9. eBay (3%)
  • 10. Amazon (1%)
Corona-epidemien har ifølge Check Point haft en markant effekt på den seneste liste.

Netflix' placering som nummer to mener selskabet formentlige skyldes, at flere sidder hjemme og er ekstra opmærksomme på mails fra streaming-tjenester som Netflix.

"Phishing-angreb vil fortsat være en voksende trussel i de kommende måneder, især da cyberkriminelle fortsat udnytter frygt og behov hos mennesker, der bruger vigtige tjenester fra deres hjem. Som altid opfordrer vi brugere til at være opmærksomme og forsigtige, når de videregiver personlige data" lyder det fra Maya Horowitz ifølge meddelelsen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S