Disse selskaber bliver udnyttet mest til phishing under corona-krisen

Den nuværende corona-pandemi har fået antallet af phishing angreb til at eksplodere. Her er de ti mest misbrugte selskaber til phishing-angreb.

Artikel top billede

Verdens største virksomheder får hver eneste dag misbrugt deres brands til at forsøge at lokke oplysninger ud af intetanende brugere.

Den israelske it-sikkerhedsvirksomhed Check Point, har udgivet en top ti over de selskaber, der bliver misbrugt mest under den nuværende corona-krise.

I løbet af årets første tre måneder har iPhone-producenten Apple indtaget første pladsen som den virksomhed, der bliver brugt til flest phishing-angreb.

Læs også: Priser på phishing-kits buldrer i vejret: Er steget med 149 procent på et år

Det skriver Check Point i en pressemeddelelse.

"Cyberkriminelle udnytter fortsat brugere ved at udføre meget sofistikerede phishingforsøg via e-mail, web- og mobilapplikationer, hvor de hævder at være fra velkendte brands, som de ved er meget efterspurgte i øjeblikket, hvad enten det er en højprofileret produktlancering eller for generelt at tappe ind i adfærdsændringer, vi har set under Coronavirus-pandemien," siger Maya Horowitz, Threat Intelligence & Research direktør hos Check Point i meddelelsen.

Streaming-tjeneste kravler op ad listen

Konkurrenten Microsoft plejer ellers at pryde toppen af denne typer lister. Men Check Points opgørelse viser, at hackernes interesse for det amerikanske selskab røget helt ned på en ottende plads.

Læs også: Derfor har CFCS sendt lækkede login-oplysninger til over 1.000 danskere: "Jeg har set, at flere i sikkerhedsbranchen synes, at det er noget pjat"

Resten af selskaberne placerer sig således:

  • 1. Apple (10 %)
  • 2. Netflix (9%)
  • 3. Yahoo (6%)
  • 4. WhatsApp (6%)
  • 5. PayPal (5%)
  • 6. Chase (5%)
  • 7. Facebook (3%)
  • 8. Microsoft (3%)
  • 9. eBay (3%)
  • 10. Amazon (1%)
Corona-epidemien har ifølge Check Point haft en markant effekt på den seneste liste.

Netflix' placering som nummer to mener selskabet formentlige skyldes, at flere sidder hjemme og er ekstra opmærksomme på mails fra streaming-tjenester som Netflix.

"Phishing-angreb vil fortsat være en voksende trussel i de kommende måneder, især da cyberkriminelle fortsat udnytter frygt og behov hos mennesker, der bruger vigtige tjenester fra deres hjem. Som altid opfordrer vi brugere til at være opmærksomme og forsigtige, når de videregiver personlige data" lyder det fra Maya Horowitz ifølge meddelelsen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job