Priser på phishing-kits buldrer i vejret: Er steget med 149 procent på et år

Den gennemsnitlige pris på et phishing-kit er steget med 149 procent i løbet af det seneste år. Se her, hvor meget et kit nu koster.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det er et grundlæggende vilkår i al markeds-forståelse, at priserne følger efterspørgslen.

Det mærkes nu også på priserne for phishing-kits, der er de værktøjssæt til phishing, som udbydes på det mørke net.

Ifølge en ny undersøgelse fra cybersikkerheds-selskabet Group-IB er den gennemsnitlige pris for et phishing-kit nemlig tordnet i vejret over det seneste års tid med en stigning på 149 procent.

I 2019 kostede et phishing-kit i gennemsnit 304 dollar - godt 2.100 kroner. I 2018 var gennemsnitsprisen blot 122 dollar - omkring 850 kroner.

Gennemsnitsprisen dækker over udsving fra 880 dollar (6.100 kroner) for de dyreste phishing-kits til helt ned til 20 dollar (140 kroner) for de billigste.

Et phishing-kit består typisk af web-baserede apps, som hackerne anvender til at indsamle de phishede login-data.

Ifølge Group-IB er antallet af udbydere af phishing-kits blevet fordoblet alene i det seneste års tid, hvor nye leverandører er væltet ind på markedet med nye produkter.

Selskabet har i 2019 identificeret og tracket 16.200 forskellige kits.

Langt størstedelen er udviklet til at udnytte loginpages til Amazon, Google, Instastram, Office 365 og PayPal.

Ifølge sikkerhedsselskabet handles de fleste phishing-kits i de tre foraer OGUsers, Exploit og Crimenetwork.

Derfor er priserne steget

Priserne er ikke steget uden grund, påpeger sikkerhedsselskabet,

En af de væsentligste årsager er, at succesraterne er stærkt faldende for phisherne, der oplever, at det er blevet sværere at få gevinst ud af deres kampagner.

Dette skyldes blandt andet, at det er blevet sværere at hacke browsere, hvilket har fået flere hackere til at vende sig mod e-mailbaserede angreb.

Skal et sådan angreb lykkes, er det helt afgørende, at de cyberkriminelle er i besiddelse af et godt phishing-kit, der typisk består af forskellige templates og features til at omgå sikkerheds-foranstaltningerne i virksomhedenes mail-systemer.

Men i takt med, at der kommer flere og flere angreb, øges også forsvarsværkerne, og det stiller krav om, at phishing-kittene bliver mere komplekse og følger med udviklingen.

Amerikanske ZDNet påpeger, at de stigende priser er et godt tegn, da de viser, at de professionelle it-systemer faktisk virker i det, de bliver sværere og sværere at hacke.

Læs også:

Dansk milliard-virksomhed ramt af ransomware-angreb: "Folk har sovet i sovepose på gulvet i det ene hjørne af kontoret med to meters afstand"

Den danske sundhedssektor presses som aldrig før af hackere: "De cyberkriminelle går længere, end vi er vant til"

Center for Cybersikkerhed frygter hackerangreb fra andre stater midt i corona-krisen: "Vi skal hurtigst muligt tilbage til normal drift"

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S