Tryg vil forære cybersikkerheds-forsikringer til alle små virksomheder

Tryg forærer for første gang nogensinde forsikringer væk. Selskabet vil give alle små og mellemstore virksomheder en gratis forsikring mod cyberkriminalitet.

Artikel top billede

Forsikringsselskabet Tryg vil for første gang nogensinde i selskabets historie begynde at forære forsikringer væk i form af cybersikkerheds-forsikringer til små og mellemstore virksomheder, skriver Børsen.

Selskabet vil forære en cybersikkerheds-forsikring i tre måneder til virksomheder med op til 20 medarbejdere.

Det skyldes, at trykket fra cybertruslerne er steget markant i takt med, at coronakrisen har taget fart.

“De store selskaber har allerede et stort setup, når det gælder it-sikkerhed. Men vi ser, at mange af de små og mellemstore virksomheder er særligt sårbare, fordi de ikke har professionelle it-systemer. De er desuden også mere trængte på økonomien på grund af corona, og derfor er behovet for en hjælpende hånd størst hos dem,” siger direktør i Trygs erhvervsforretning, Hans Arnum, til avisen.

Med tilbuddet indtræder Tryg i den efterhånden lange række af virksomheder, der forærer it-produkter gratis væk på grund af corona-krisen.

Du kan se mange flere af dem i denne liste: Nu samler it-branchen sig i kampen mod Covid-19: Se masser af gratis løsninger her

Læs også:

Over 22 millioner hacker-angreb på en uge: Så omfattende er trusselsniveauet

Disse selskaber bliver udnyttet mest til phishing under corona-krisen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car