Tryg vil forære cybersikkerheds-forsikringer til alle små virksomheder

Tryg forærer for første gang nogensinde forsikringer væk. Selskabet vil give alle små og mellemstore virksomheder en gratis forsikring mod cyberkriminalitet.

Artikel top billede

Forsikringsselskabet Tryg vil for første gang nogensinde i selskabets historie begynde at forære forsikringer væk i form af cybersikkerheds-forsikringer til små og mellemstore virksomheder, skriver Børsen.

Selskabet vil forære en cybersikkerheds-forsikring i tre måneder til virksomheder med op til 20 medarbejdere.

Det skyldes, at trykket fra cybertruslerne er steget markant i takt med, at coronakrisen har taget fart.

“De store selskaber har allerede et stort setup, når det gælder it-sikkerhed. Men vi ser, at mange af de små og mellemstore virksomheder er særligt sårbare, fordi de ikke har professionelle it-systemer. De er desuden også mere trængte på økonomien på grund af corona, og derfor er behovet for en hjælpende hånd størst hos dem,” siger direktør i Trygs erhvervsforretning, Hans Arnum, til avisen.

Med tilbuddet indtræder Tryg i den efterhånden lange række af virksomheder, der forærer it-produkter gratis væk på grund af corona-krisen.

Du kan se mange flere af dem i denne liste: Nu samler it-branchen sig i kampen mod Covid-19: Se masser af gratis løsninger her

Læs også:

Over 22 millioner hacker-angreb på en uge: Så omfattende er trusselsniveauet

Disse selskaber bliver udnyttet mest til phishing under corona-krisen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S