Tryg vil forære cybersikkerheds-forsikringer til alle små virksomheder

Tryg forærer for første gang nogensinde forsikringer væk. Selskabet vil give alle små og mellemstore virksomheder en gratis forsikring mod cyberkriminalitet.

Artikel top billede

Forsikringsselskabet Tryg vil for første gang nogensinde i selskabets historie begynde at forære forsikringer væk i form af cybersikkerheds-forsikringer til små og mellemstore virksomheder, skriver Børsen.

Selskabet vil forære en cybersikkerheds-forsikring i tre måneder til virksomheder med op til 20 medarbejdere.

Det skyldes, at trykket fra cybertruslerne er steget markant i takt med, at coronakrisen har taget fart.

“De store selskaber har allerede et stort setup, når det gælder it-sikkerhed. Men vi ser, at mange af de små og mellemstore virksomheder er særligt sårbare, fordi de ikke har professionelle it-systemer. De er desuden også mere trængte på økonomien på grund af corona, og derfor er behovet for en hjælpende hånd størst hos dem,” siger direktør i Trygs erhvervsforretning, Hans Arnum, til avisen.

Med tilbuddet indtræder Tryg i den efterhånden lange række af virksomheder, der forærer it-produkter gratis væk på grund af corona-krisen.

Du kan se mange flere af dem i denne liste: Nu samler it-branchen sig i kampen mod Covid-19: Se masser af gratis løsninger her

Læs også:

Over 22 millioner hacker-angreb på en uge: Så omfattende er trusselsniveauet

Disse selskaber bliver udnyttet mest til phishing under corona-krisen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse