Frankrig vil have Apple til at fjerne blokering for corona-apps - men Apple tøver

Frankrig vil have Apple til at fjerne den funktionalitet, der gør, at smittesporingsapps ikke kan anvendes på iPhones - men Apple tøver.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Frankrig vil have Apple til at fjerne den funktionalitet, der blokerer for, at landenes smittesporings-apps kan anvendes på iPhones.

Det gælder også i Danmark, hvor omkring halvdelen af de anvendte smartphones er iPhones.

Funktionaliteten i iPhones betyder, at telefonerne automatisk kapper forbindelsen til Bluetooth, når app eller telefon ikke anvendes aktivt.

Det betyder, at det ikke kan lade sig gøre at anvende den Bluetooth-baserede smittesporingsapp på iPhone, medmindre telefonen og appen hele tiden holdes aktiviteret.

Det kan du læse mere om her: Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen.

Ifølge Bloomberg sigter Frankrig efter at lancere landets smittesporingsapp 11. maj.

“Vi anmoder Apple om at fjerne den tekniske barriere og dermed give os mulighed for at udvikle en europæiske sundhedsløsning, der skal forbindes til vores sundhedssystem,” siger den franske digitaliseringsminister, Cedric O, til mediet.

Han siger, at den franske regering allerede har drøftet sagen med Apple, men at der ikke er sket nogen fremskridt i sagen.

Til Bloomberg henviser Apple til selskabets meddelelse fornylig om, at Apple og Google i fællesskab arbejder på en API, som vil gøre det muligt at komme rundt om den pågældende problematik.

Den kan du læse mere om her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Læs også:

EU: Corona-apps bør ikke indsamle lokationsdata - Apple og Google går i tænkeboks om deres løsning

Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job