Frankrig vil have Apple til at fjerne blokering for corona-apps - men Apple tøver

Frankrig vil have Apple til at fjerne den funktionalitet, der gør, at smittesporingsapps ikke kan anvendes på iPhones - men Apple tøver.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Frankrig vil have Apple til at fjerne den funktionalitet, der blokerer for, at landenes smittesporings-apps kan anvendes på iPhones.

Det gælder også i Danmark, hvor omkring halvdelen af de anvendte smartphones er iPhones.

Funktionaliteten i iPhones betyder, at telefonerne automatisk kapper forbindelsen til Bluetooth, når app eller telefon ikke anvendes aktivt.

Det betyder, at det ikke kan lade sig gøre at anvende den Bluetooth-baserede smittesporingsapp på iPhone, medmindre telefonen og appen hele tiden holdes aktiviteret.

Det kan du læse mere om her: Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen.

Ifølge Bloomberg sigter Frankrig efter at lancere landets smittesporingsapp 11. maj.

“Vi anmoder Apple om at fjerne den tekniske barriere og dermed give os mulighed for at udvikle en europæiske sundhedsløsning, der skal forbindes til vores sundhedssystem,” siger den franske digitaliseringsminister, Cedric O, til mediet.

Han siger, at den franske regering allerede har drøftet sagen med Apple, men at der ikke er sket nogen fremskridt i sagen.

Til Bloomberg henviser Apple til selskabets meddelelse fornylig om, at Apple og Google i fællesskab arbejder på en API, som vil gøre det muligt at komme rundt om den pågældende problematik.

Den kan du læse mere om her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Læs også:

EU: Corona-apps bør ikke indsamle lokationsdata - Apple og Google går i tænkeboks om deres løsning

Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S