Konkursbølge kan ende med ny milliardregning til Nets

Nets kan komme til at hænge på en del af regningen for de konkurser, der står til at ramme rejsebranchen.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Nets kan ende med at stå med en milliard-regning for de konkurser, der kan ramme rejsebranchen på grund af coronakrisen, skriver Finans.

Det skyldes, at Net som såkaldt kortindløser kan ende med regningen for en kundes kreditkort-køb af et produkt, hvis ikke produktet leveres.

Det betyder, at en given kunde kan kræve sine penge tilbage af Nets, hvis eksempelvis et rejseselskab går konkurs, så en rejse ikke kan afvikles.

Nets har så ifølge avisen mulighed for at videresende kravet til konkursboet.

Ifølge Finans stod Nets med en regning for rejsegiganten Thomas Cooks konkurs i september i fjor på et milliardbeløb.

“Vi forventer, at covid-19 vil få en negativ påvirkning på vores finansielle performance i 2020. Det er dog for tidligt at anslå i hvilket omfang,” meddeler Nets’ finansdirektør Klaus Pedersen til avisen.

Læs også:

Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Diskret dansk it-selskab går efter europæisk gennembrud: Håndterer allerede nu betalinger for 1.000 milliarder kroner

Nets køber polsk betalingskæmpe med 600 medarbejdere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS