Konkursbølge kan ende med ny milliardregning til Nets

Nets kan komme til at hænge på en del af regningen for de konkurser, der står til at ramme rejsebranchen.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Nets kan ende med at stå med en milliard-regning for de konkurser, der kan ramme rejsebranchen på grund af coronakrisen, skriver Finans.

Det skyldes, at Net som såkaldt kortindløser kan ende med regningen for en kundes kreditkort-køb af et produkt, hvis ikke produktet leveres.

Det betyder, at en given kunde kan kræve sine penge tilbage af Nets, hvis eksempelvis et rejseselskab går konkurs, så en rejse ikke kan afvikles.

Nets har så ifølge avisen mulighed for at videresende kravet til konkursboet.

Ifølge Finans stod Nets med en regning for rejsegiganten Thomas Cooks konkurs i september i fjor på et milliardbeløb.

“Vi forventer, at covid-19 vil få en negativ påvirkning på vores finansielle performance i 2020. Det er dog for tidligt at anslå i hvilket omfang,” meddeler Nets’ finansdirektør Klaus Pedersen til avisen.

Læs også:

Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Diskret dansk it-selskab går efter europæisk gennembrud: Håndterer allerede nu betalinger for 1.000 milliarder kroner

Nets køber polsk betalingskæmpe med 600 medarbejdere

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job