Konkursbølge kan ende med ny milliardregning til Nets

Nets kan komme til at hænge på en del af regningen for de konkurser, der står til at ramme rejsebranchen.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Nets kan ende med at stå med en milliard-regning for de konkurser, der kan ramme rejsebranchen på grund af coronakrisen, skriver Finans.

Det skyldes, at Net som såkaldt kortindløser kan ende med regningen for en kundes kreditkort-køb af et produkt, hvis ikke produktet leveres.

Det betyder, at en given kunde kan kræve sine penge tilbage af Nets, hvis eksempelvis et rejseselskab går konkurs, så en rejse ikke kan afvikles.

Nets har så ifølge avisen mulighed for at videresende kravet til konkursboet.

Ifølge Finans stod Nets med en regning for rejsegiganten Thomas Cooks konkurs i september i fjor på et milliardbeløb.

“Vi forventer, at covid-19 vil få en negativ påvirkning på vores finansielle performance i 2020. Det er dog for tidligt at anslå i hvilket omfang,” meddeler Nets’ finansdirektør Klaus Pedersen til avisen.

Læs også:

Fusion af Nets og Mastercard kan skade konkurrencen i Danmark: Overdrages nu til EU-Kommissionen

Diskret dansk it-selskab går efter europæisk gennembrud: Håndterer allerede nu betalinger for 1.000 milliarder kroner

Nets køber polsk betalingskæmpe med 600 medarbejdere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Statens IT

Teamleder til Tilsyn & Compliance

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS