Slut med at betale: Google åbner for gratis brug af Google Meet

Google åbner for gratis brug af Google Meet, der ellers har været abonnements-baseret.

Artikel top billede

Corona-krisen har ført til et regulært gennembrud for video-tjenesten Zoom, der har mangedoblet antallet af brugere på selskabets gratis videokonference-løsning.

Det får nu Google til at reagere: Google begynder nemlig nu at give gratis adgang til sin rivaliserende løsning, Google Meet, der ellers har krævet abonnement på Googles G Suite.

“I dag [onsdag, red] gør vi Google Meet gratis for alle med gradvis udrulning over de kommende uger,” skriver Googles direktør for G Suite, Javier Soltero, i en netop offentliggjort blogpost.

Udrulningen af den gratis brug vil begynde i begyndelsen af maj, skriver han.

“Alle med en email-adresse vil kunne anvende Meet og her nyde mange af de samme features, som er tilgængelige for brugerne fra virksomheder og uddannelses-institutioner,” skriver han.

Den gratis brug vil dog være begrænset til 60 minutter per kald - men denne begrænsning vil først blive indført med udgangen af september, lyder det fra Google.

Javier Soltero skriver, at det for Google er vigtigt, at alle brugere har en stabil og sikker forbindelse.

Det er grunden til, at Google vil udrulle den gratis brug gradvist over nogle uger med begyndelse i den kommende uge.

“Det betyder, at det ikke er sikkert, at du kan skabe møder på meet.google.com med det samme, men du kan signe op til at få besked, når den gratis løsning bliver tilgængelig,” skriver han.

Netop sikkerheden kan blive et vigtigt element i Googles pludselige batalje med Zoom, som er blevet løbende kritiseret for dårlig sikkerhed, muligheden for såkaldt ‘Zoom-bombing’ og lignende.
Det har fået en række selskaber og myndigheder verden over til at forbyde intern brug af Zoom.

Det har dog ikke forhindret Zoom i at lande flere hundreder millioner nye brugere alene i de seneste par måneder.

I dag har Zoom således mere end 300 millioner brugere, mens Google Meet i dag har godt 100 millioner daglige brugere.

Google vil fortsat anvende abonnementsdelen af Google Meet i luften.

Betalende G Suite-abonnenter vil få adgang til en række udvidede features som eksempelvis live-streaming til op til 100.000 brugere og adgang til de såkaldte Essentiale-produtker, der tæller eksempelvis optagelser af Meet-møder.

Du finder hele blogposten fra Javier Soltero her: Google Meet premium video conferencing—free for everyone.

Læs også:

Storbank slår alarm: Hold jer fra Zoom og Google Hangouts

Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS