Slut med at betale: Google åbner for gratis brug af Google Meet

Google åbner for gratis brug af Google Meet, der ellers har været abonnements-baseret.

Artikel top billede

Corona-krisen har ført til et regulært gennembrud for video-tjenesten Zoom, der har mangedoblet antallet af brugere på selskabets gratis videokonference-løsning.

Det får nu Google til at reagere: Google begynder nemlig nu at give gratis adgang til sin rivaliserende løsning, Google Meet, der ellers har krævet abonnement på Googles G Suite.

“I dag [onsdag, red] gør vi Google Meet gratis for alle med gradvis udrulning over de kommende uger,” skriver Googles direktør for G Suite, Javier Soltero, i en netop offentliggjort blogpost.

Udrulningen af den gratis brug vil begynde i begyndelsen af maj, skriver han.

“Alle med en email-adresse vil kunne anvende Meet og her nyde mange af de samme features, som er tilgængelige for brugerne fra virksomheder og uddannelses-institutioner,” skriver han.

Den gratis brug vil dog være begrænset til 60 minutter per kald - men denne begrænsning vil først blive indført med udgangen af september, lyder det fra Google.

Javier Soltero skriver, at det for Google er vigtigt, at alle brugere har en stabil og sikker forbindelse.

Det er grunden til, at Google vil udrulle den gratis brug gradvist over nogle uger med begyndelse i den kommende uge.

“Det betyder, at det ikke er sikkert, at du kan skabe møder på meet.google.com med det samme, men du kan signe op til at få besked, når den gratis løsning bliver tilgængelig,” skriver han.

Netop sikkerheden kan blive et vigtigt element i Googles pludselige batalje med Zoom, som er blevet løbende kritiseret for dårlig sikkerhed, muligheden for såkaldt ‘Zoom-bombing’ og lignende.
Det har fået en række selskaber og myndigheder verden over til at forbyde intern brug af Zoom.

Det har dog ikke forhindret Zoom i at lande flere hundreder millioner nye brugere alene i de seneste par måneder.

I dag har Zoom således mere end 300 millioner brugere, mens Google Meet i dag har godt 100 millioner daglige brugere.

Google vil fortsat anvende abonnementsdelen af Google Meet i luften.

Betalende G Suite-abonnenter vil få adgang til en række udvidede features som eksempelvis live-streaming til op til 100.000 brugere og adgang til de såkaldte Essentiale-produtker, der tæller eksempelvis optagelser af Meet-møder.

Du finder hele blogposten fra Javier Soltero her: Google Meet premium video conferencing—free for everyone.

Læs også:

Storbank slår alarm: Hold jer fra Zoom og Google Hangouts

Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S