Slut med at betale: Google åbner for gratis brug af Google Meet

Google åbner for gratis brug af Google Meet, der ellers har været abonnements-baseret.

Artikel top billede

Corona-krisen har ført til et regulært gennembrud for video-tjenesten Zoom, der har mangedoblet antallet af brugere på selskabets gratis videokonference-løsning.

Det får nu Google til at reagere: Google begynder nemlig nu at give gratis adgang til sin rivaliserende løsning, Google Meet, der ellers har krævet abonnement på Googles G Suite.

“I dag [onsdag, red] gør vi Google Meet gratis for alle med gradvis udrulning over de kommende uger,” skriver Googles direktør for G Suite, Javier Soltero, i en netop offentliggjort blogpost.

Udrulningen af den gratis brug vil begynde i begyndelsen af maj, skriver han.

“Alle med en email-adresse vil kunne anvende Meet og her nyde mange af de samme features, som er tilgængelige for brugerne fra virksomheder og uddannelses-institutioner,” skriver han.

Den gratis brug vil dog være begrænset til 60 minutter per kald - men denne begrænsning vil først blive indført med udgangen af september, lyder det fra Google.

Javier Soltero skriver, at det for Google er vigtigt, at alle brugere har en stabil og sikker forbindelse.

Det er grunden til, at Google vil udrulle den gratis brug gradvist over nogle uger med begyndelse i den kommende uge.

“Det betyder, at det ikke er sikkert, at du kan skabe møder på meet.google.com med det samme, men du kan signe op til at få besked, når den gratis løsning bliver tilgængelig,” skriver han.

Netop sikkerheden kan blive et vigtigt element i Googles pludselige batalje med Zoom, som er blevet løbende kritiseret for dårlig sikkerhed, muligheden for såkaldt ‘Zoom-bombing’ og lignende.
Det har fået en række selskaber og myndigheder verden over til at forbyde intern brug af Zoom.

Det har dog ikke forhindret Zoom i at lande flere hundreder millioner nye brugere alene i de seneste par måneder.

I dag har Zoom således mere end 300 millioner brugere, mens Google Meet i dag har godt 100 millioner daglige brugere.

Google vil fortsat anvende abonnementsdelen af Google Meet i luften.

Betalende G Suite-abonnenter vil få adgang til en række udvidede features som eksempelvis live-streaming til op til 100.000 brugere og adgang til de såkaldte Essentiale-produtker, der tæller eksempelvis optagelser af Meet-møder.

Du finder hele blogposten fra Javier Soltero her: Google Meet premium video conferencing—free for everyone.

Læs også:

Storbank slår alarm: Hold jer fra Zoom og Google Hangouts

Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS