Slut med at betale: Google åbner for gratis brug af Google Meet

Google åbner for gratis brug af Google Meet, der ellers har været abonnements-baseret.

Artikel top billede

Corona-krisen har ført til et regulært gennembrud for video-tjenesten Zoom, der har mangedoblet antallet af brugere på selskabets gratis videokonference-løsning.

Det får nu Google til at reagere: Google begynder nemlig nu at give gratis adgang til sin rivaliserende løsning, Google Meet, der ellers har krævet abonnement på Googles G Suite.

“I dag [onsdag, red] gør vi Google Meet gratis for alle med gradvis udrulning over de kommende uger,” skriver Googles direktør for G Suite, Javier Soltero, i en netop offentliggjort blogpost.

Udrulningen af den gratis brug vil begynde i begyndelsen af maj, skriver han.

“Alle med en email-adresse vil kunne anvende Meet og her nyde mange af de samme features, som er tilgængelige for brugerne fra virksomheder og uddannelses-institutioner,” skriver han.

Den gratis brug vil dog være begrænset til 60 minutter per kald - men denne begrænsning vil først blive indført med udgangen af september, lyder det fra Google.

Javier Soltero skriver, at det for Google er vigtigt, at alle brugere har en stabil og sikker forbindelse.

Det er grunden til, at Google vil udrulle den gratis brug gradvist over nogle uger med begyndelse i den kommende uge.

“Det betyder, at det ikke er sikkert, at du kan skabe møder på meet.google.com med det samme, men du kan signe op til at få besked, når den gratis løsning bliver tilgængelig,” skriver han.

Netop sikkerheden kan blive et vigtigt element i Googles pludselige batalje med Zoom, som er blevet løbende kritiseret for dårlig sikkerhed, muligheden for såkaldt ‘Zoom-bombing’ og lignende.
Det har fået en række selskaber og myndigheder verden over til at forbyde intern brug af Zoom.

Det har dog ikke forhindret Zoom i at lande flere hundreder millioner nye brugere alene i de seneste par måneder.

I dag har Zoom således mere end 300 millioner brugere, mens Google Meet i dag har godt 100 millioner daglige brugere.

Google vil fortsat anvende abonnementsdelen af Google Meet i luften.

Betalende G Suite-abonnenter vil få adgang til en række udvidede features som eksempelvis live-streaming til op til 100.000 brugere og adgang til de såkaldte Essentiale-produtker, der tæller eksempelvis optagelser af Meet-møder.

Du finder hele blogposten fra Javier Soltero her: Google Meet premium video conferencing—free for everyone.

Læs også:

Storbank slår alarm: Hold jer fra Zoom og Google Hangouts

Her er Datatilsynets anbefalinger: Det skal du gøre, hvis du bruger Zoom

Zoom forsøger desperat at få styr på sikkerheds-problemer efter masser af ‘Zoom-bombing’ og problemer: Her er planen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos