TDC vil ikke søge penge til lønkompensation - men Telia og 3 vil

TDC vil ikke søge om lønrefusion til selskabets arbejdere. Men det vil Telia og 3.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

TDC - der er blandt Danmarks største virksomheder - vil ikke søge staten om refusion af hjemsendte medarbejderes løn.

Det fortæller koncerndirektør Jens Aaløse til ITWatch

Han siger, at han mener, at der er andre industrier, der har mere brug for støttekronerne end TDC.

Statens lønpakke kan anvendes, hvis en virksomhed sender de ansatte hjem med løn eller hvis den står for at skulle fyre 30 procent eller mere end 50 ansatte på grund af krisen.

Vi mener i virkeligheden ikke, at det er ment som pakker til virksomheder a la TDC, som – selv om vi er ramt af situationen på mange forskellige fronter – jo ikke er en af de brancher, som er hårdest ramt af situationen, og derfor synes vi, at det ville være upassende at søge, som situationen er nu,” siger Jens Aaløse.

Både Telia og 3 har ifølge mediet til gengæld søgt lønrefusion.

Læs også:

Hver fjerde danske it- og teleselskab vil søge lønkompensation på grund af Covid-19

Danske it-virksomheder nødt til at dumpe statens hjælpepakker: "Mange af pakkerne er måske fine til en frisør, men ikke nødvendigvis til en it-virksomhed"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS