Kassen er tom hos dansk netsupermarked - nu vælger selskabet helt ny strategi

Onlinesupermarked Osuma, der har røde tal på bundlinjen og negativ egenkapital, skifter nu strategi.

Artikel top billede

Foto: Osuma

Det danske netsupermarked Osuma skifter nu strategi efter, at selskabet er løbet tør for penge. Det skriver Finans.

Osuma er en del af Coop-koncernen, og ifølge selskabet betyder den nye strategi, at de lokale brugsbutikker får ansvaret for Osumas sortiment, priser og levering til kunde.

Til gengæld bliver det Osuma, der kommer til at levere online-løsningen.

”Vi vil bruge kræfterne, der hvor uddelerne kommer til kort. Det giver god mening for os alle, hvis vi hver især gør det, vi er bedst til,” siger Carsten Milek Pahlke, der er administrerende direktør i Osuma ifølge Finans i en pressemeddelelse.

Læs også: Arla og Salling Group går sammen i online-satsning

Osuma tabte i det seneste år tabt 283.000 kroner og har nu en negativ egenkapital. Ifølge Finans ser det endnu værre ud for selskabet Ry Logistik, der står for Osumas distribution, der har et minus på 4,1 millioner kroner og negativ egenkapital på syv millioner kroner.

Det danske netsupermarked startede oprindeligt med levere dagligvarer i Aalborg-området, Østjylland og Trekantsområdet, men er sidenhed ekspanderet og konkurer i dag med danmarks største netsupermarked Nemlig.com.

Just-Eat-stifter blev presset ud

Selskabet har tidligere haft Just-Eat-stifteren Jesper Buch og hans forretningspartner Morten Larsen med som investorer.

Men de to danske internetiværksættere solgte deres aktie i selskabet til Coop i 2013, og Jesper Buch har tidligere fortalt til Børsen, at de blev presset ud af selskabet.

"Det var ikke meningen. Vi blev tvunget ud, for Coop ville have det for sig selv. Hvis vi ikke makkede ret, ville de fjerne flere produktserier fra porteføljen," sagde Jesper Buch til Børsen.

Læs også: Nemlig.com hemmelige algoritme skal skabe Danmarks mest personlige supermarked: "Vi vil være en moderne udgave af den gamle købmand, der kender dig, når du træder ind af døren“

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S