Kassen er tom hos dansk netsupermarked - nu vælger selskabet helt ny strategi

Onlinesupermarked Osuma, der har røde tal på bundlinjen og negativ egenkapital, skifter nu strategi.

Artikel top billede

Foto: Osuma

Det danske netsupermarked Osuma skifter nu strategi efter, at selskabet er løbet tør for penge. Det skriver Finans.

Osuma er en del af Coop-koncernen, og ifølge selskabet betyder den nye strategi, at de lokale brugsbutikker får ansvaret for Osumas sortiment, priser og levering til kunde.

Til gengæld bliver det Osuma, der kommer til at levere online-løsningen.

”Vi vil bruge kræfterne, der hvor uddelerne kommer til kort. Det giver god mening for os alle, hvis vi hver især gør det, vi er bedst til,” siger Carsten Milek Pahlke, der er administrerende direktør i Osuma ifølge Finans i en pressemeddelelse.

Læs også: Arla og Salling Group går sammen i online-satsning

Osuma tabte i det seneste år tabt 283.000 kroner og har nu en negativ egenkapital. Ifølge Finans ser det endnu værre ud for selskabet Ry Logistik, der står for Osumas distribution, der har et minus på 4,1 millioner kroner og negativ egenkapital på syv millioner kroner.

Det danske netsupermarked startede oprindeligt med levere dagligvarer i Aalborg-området, Østjylland og Trekantsområdet, men er sidenhed ekspanderet og konkurer i dag med danmarks største netsupermarked Nemlig.com.

Just-Eat-stifter blev presset ud

Selskabet har tidligere haft Just-Eat-stifteren Jesper Buch og hans forretningspartner Morten Larsen med som investorer.

Men de to danske internetiværksættere solgte deres aktie i selskabet til Coop i 2013, og Jesper Buch har tidligere fortalt til Børsen, at de blev presset ud af selskabet.

"Det var ikke meningen. Vi blev tvunget ud, for Coop ville have det for sig selv. Hvis vi ikke makkede ret, ville de fjerne flere produktserier fra porteføljen," sagde Jesper Buch til Børsen.

Læs også: Nemlig.com hemmelige algoritme skal skabe Danmarks mest personlige supermarked: "Vi vil være en moderne udgave af den gamle købmand, der kender dig, når du træder ind af døren“

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job